Ethereum büyük güncellemeye yaklaşıyor!

Ethereum 2.0 güncellemesinde geliştiriciler yeni bir adım attı. 8 Haziran’da, Ropsten herkese açık test ağı, Proof of Stake konsensüsüne yükseltilecek!

Birleşmeye doğru bir adım daha

Geçen ay, Proof of Work’ten Proof of Stake’e geçişi sağlayacak Ethereum ağ yükseltmesi The Merge üzerinde çalışan geliştiriciler, gerçek dünya koşulları altında bazı hipotezleri test etmeye başladılar. 

Pazartesi günü, test ağı yükseltmesi için yapılandırma kodu, (8 Haziran için bir sonraki güncellemeyi doğrulamanıza izin veren bir öğe) Ethereum ağında geliştirici olarak çalışan mühendis Parathi Jayanathi tarafından yayınlandı.  Bu güncelleme, Ethereum 2.0’a geçişi temsil ediyor.

Ethereum Vakfı “hata ödülünü” artırıyor

Ana ağı yükseltmeyi kolaylaştırmak amacıyla Ethereum Vakfı, hata tespiti için ödenen ödül miktarını iki katına çıkardığını duyurdu. 2021’de başlatılan bu hata ödül programı, blok zincirinde sorun bildiren kullanıcılara ücret ödenmesini mümkün kılıyor.

Tespit edilen hatanın blok zincirine zarar verme potansiyeli ne kadar fazlaysa, ücret de o kadar yüksek olur. Benzer şekilde ödülün hesaplanmasında olayın meydana gelme olasılığı da entegre edilmiştir. Bu nedenle, en yüksek ödüller aşağıdakiler için olacak;

  1. Ağa zarar verme potansiyeli yüksek
  2. Gerçekleşme olasılığı yüksek

Bu program kapsamında, hata bulucular artık 500.000 dolara kadar talepte bulunabilirken, şimdiye kadar sağlanan maksimum miktar 250.000 dolardı.

Ethereum vs. Solana: Yatırım Yapmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

The Merge’in konuşlandırılmasıyla birlikte, Ethereum Foundation ekipleri her şeyden önce sürecin ağ içinde güvenlik açıkları oluşturmamasını sağlamak istiyor. Ethereum ağındaki işlem hacminin her gün milyarlarca dolar olduğunu unutmayalım.

Bir blogda yayınlanan bir gönderide, ağ geliştiricisi Fredrik Svantes, böyle bir yaklaşımın detaylarını şöyle açıklıyor:

İki katman arasındaki bilgi ve uzmanlığı daha da artırmak için müşteri ekipleri ve topluluk tarafından halihazırda çok sayıda organize çaba var.[…] Ödül programının birleştirilmesi, güvenlik açıklarını belirlemek ve azaltmak için görünürlüğü ve koordinasyon çabalarını daha da artıracaktır.

Ethereum fiyatı üzerinde bir etkisi olur mu?

Bu haberin Ethereum fiyatı üzerinde olumlu bir etkisi olmadı. Düşüş evresinde olan kripto para piyasasında henüz olumlu hareketler görülmüyor.  Son 24 saat içinde Ethereum %3,58 değer kaybetti. Yazı yazılırken 1.955 dolardan işlem görüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz