Enflasyon korkularıyla Altın fiyatı yükseliyor

Altın vadeli işlemleri bugün New York ticaretinde kayda değer kazançlar elde etti. Federal Rezerv’in güncellenmiş para politikası ve geçen ayki FOMC toplantısından en son açıklama ve geçen haftaki güçlü istihdam raporu dikkate alındığında, altın son derece dirençli ve değer kazanmaya devam ediyor.

Altın geçen ayki Federal Rezerv para politikası açıklamasının yayınlanmasından önce yaklaşık 1830 dolardan işlem görüyordu ve Başkan Powell’ın basın toplantısında 1814 dolara kadar düştü ve 28 Ocak Cuma günü 1784 dolardan kapandı. Bununla birlikte, son iki hafta içinde altın, geçen hafta 1808 dolardan kapandı ve bugün 1822 dolara yükselen önemli kazançlar elde etti. Mevcut fiyatlamada altın, 24 Ocak’ta başlayan düşüşlerinden neredeyse tamamen kurtuldu.

Wall Street Journal’ın anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin çok üzerinde gelen istihdam raporunun ışığında altının dayanıklılığı belirginleşiyor. Altın, Federal Rezerv’in mevcut tavrından ve güçlü istihdam raporundan kaynaklanan güçlü rüzgarlara karşı yükselmeye devam ediyor.

Altın fiyatı enflasyon ve Ukrayna – Rusya geriliminden etkileniyor

Altın fiyatlandırmasındaki güç, iki temel faktöre dayanmaktadır. Birincisi, altın, enflasyon seviyelerine ilişkin gerçek endişeler ve korkularla desteklendi. İkincisi, Ukrayna ve Rusya arasındaki mevcut jeopolitik risklerin belirsizliği.

Enflasyonist korkular büyüyor

Şu anda, TÜFE endeksi geçen ayın raporuna göre %7’de ve 40 yılın en yüksek seviyesinde. 28 Ocak’ta, Ekonomik Analiz Bürosu, PCE endeksinin Aralık ayında %5.8’e yükseldiğini bildirdi; bu seviye şimdi de 40 yılın en yüksek seviyesinde. Bu hafta Perşembe günü, BEA TÜFE endeksine ilişkin Ocak ayı en güncel raporunu yayınlayacak. Bloomberg tarafından yapılan ankete katılan analistlere göre, Perşembe günkü raporun geçen yıla göre %7,3’lük destansı bir seviyeye yükselmesi bekleniyor.

Tahminler doğruysa ve TÜFE karşısındaki enflasyonist baskılar %7,3 oranında gelirse, bu yalnızca Federal Rezerv’in Mart ayında faiz oranlarını artırma konusunda daha agresif olma kararlılığını güçlendirecektir. Ocak ayına ilişkin ABD enflasyon rakamları Perşembe günü açıklanacak ve piyasalar şimdi Fed’in Mart ayında tam 50 baz puanlık bir zam yapabileceği şeklinde fiyatlanıyor.

Rusya ve Ukrayna arasındaki mevcut jeopolitik gerilimler

Rusya ve Ukrayna arasındaki mevcut jeopolitik gerilimler, NBC News’in Rusya’nın diplomasiden kaynaklanan bir çözüm konusunda karamsar olduğunu bildirmesiyle artmaya devam ediyor.

Rusya, Ukrayna’yı işgal etmek için gereken kuvvetlerin yüzde 70’ini topladı başlıklı NBC News makalesine göre, “Rusya, Ukrayna’yı tam ölçekli bir işgali başlatmak için ihtiyaç duyacağı kuvvetlerin yüzde 70’ini şimdiden topladı. En son hükümet değerlendirmesi, bölgedeki artan gerilimlerin ortasında Cuma günü geç saatlerde söyledi.”

Bu iki faktör, nihai olarak altın fiyatlandırmasını destekliyor ve önümüzdeki haftalarda yalnızca altın fiyatlandırmasını desteklemekle kalmayıp, onları daha da yukarı taşımaya devam edebilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz