Elon Musk, Twitter Satın Alımı Sonrası 8,4 Milyar Dolarlık Tesla Hissesi Sattı

Bir kişinin büyük bir teknoloji şirketini halka açık bir satın alma işleminde özel olarak ele geçirdiğini sık sık görmüyoruz. İşte Tesla (TSLA) ve SpaceX CEO’su Elon Musk’ın şu anda Twitter (TWTR) ile yaptığı tam olarak bu.

Bir süredir teknoloji milyarderinin Twitter’ı satın almaya çalıştığını ve “Twitter’ın olağanüstü potansiyelini ortaya çıkarmak” istediğini defalarca ima ettiğini biliyorduk. Halihazırda, Twitter’ı hisse başına 54,2 dolardan satma teklifi, Salı günü Twitter yönetim kurulu tarafından kabul edildi. Anlaşmanın bu yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Tam bir devralım için teklif vermeden önce Elon Musk , Twitter’da %9,2 hisse satın aldı ve böylece şirkete olan ilgisini halka açık bir şekilde gösterdi. Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) dosyasında verilen bilgilere göre, Musk’ın Twitter hissesi için sunduğu fiyat, Musk’ın şirkete herhangi bir yatırım yapmadan önce TWTR’nin işlem gördüğü fiyata göre %54 primle geldi.

Twitter’ın 44 milyar dolarlık devralınması, tüm zamanların en büyük üçüncü teknoloji kazanımı olacak. Fortune tarafından hazırlanan bir rapora göre, Musk’ın Twitter anlaşması, yalnızca Dell’in ağ depolama devi EMC’yi 67 milyar dolarlık satın almasını ve Microsoft’un bu yılın başlarında kaleme aldığı 68.7 milyar dolarlık oyun devi Activision Blizzard’ı satın alıyor.

Elon Musk, Twitter anlaşması sonrası 8 milyar doların üzerinde TSLA sattı

SEC’in son dosyalamalarına atıfta bulunan CNBC’ye göre Musk, sosyal medya devini satın alma ve özel hale getirme niyetinin Twitter yönetim kurulu tarafından onaylanmasından sonraki günlerde yaklaşık 8,4 milyar dolar değerinde Tesla hissesi sattı.

Salı ve Perşembe günleri arasında Musk, Tesla’nın 9.6 milyon hissesini sattı ve bu haftanın başlarında TSLA’nın fiyatında %12’lik bir düşüşe yol açtı. Hisse senedi, piyasaların açılmasının ardından bir saatten kısa bir süre içinde %5’in üzerinde değer kazandıktan sonra Cuma günü kayıplarının önemli bir bölümünü geri aldı.

Musk’ın Twitter satın alımını finanse etmek için gereken 46.5 milyar doları güvence altına almak için şimdiden planlar yaptığını belirtmekte fayda var. New York Times’a göre, Morgan Stanley ve bir grup diğer kurumsal borç verenden 13 milyar dolar gelecek. Ek 12,5 milyar dolar Tesla hissesinin teminatlandırılmasından gelirken, son 21 milyar dolar Musk’ın kendi öz sermaye finansmanından eklenecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here