El Salvador, 15 Milyon Dolar Karşılığında 410 Bitcoin Daha Satın Aldı

El Salvador hükümeti; 1800’ü aşkın Bitcoin temin etmek için 60 milyon doları aşkın para harcadı.

Son zamanlardaki Bitcoin’e yaptıkları yatırımlar ile gündeme oturan Orta Amerika ülkesi El Salvador; 410 adet Bitcoin’i 15 milyon dolara almak için hali hazırda devam eden ayı piyasasından faydalandı.

Bu durum hakkında açıklamalarda bulunan El Salvador Cumhurbaşkanı Nayip Bukele, bu Bitcoin alımını “bir yatırım aracı olarak son derece ucuz” diye adlandırdı. El Salvador, sanal ögelerin her bir tanesini 36,585 dolarlık tutarla temin ederek ülkenin ekonomisini taşıyan temel taşı, satın alınan bu kripto para birimi alışverişi ile bu alanda gösterdiği taban tutar haline büründürdü.

Sosyal medya mecrasında paylaştığı gönderi ile yapılan son Bitcoin alımını onaylayan El Salvador Başkanı Bukele, ülke menfaatleri gereği hemen hemen 15 milyon dolar tutarında para harcadığını duyurdu. İçinde bulunduğumuz zaman diliminde El Salvador yönetimi, içinde bulunduğumuz zaman dilimi itibari ile yaklaşık olarak 64 milyar doların üstünde 1800’ü aşkın Bitcoin kripto para birimine sahip.

Bitcon’i legal olarak ihale yolu ile beş ay evvel tanıyan ilk konumunda olan El Salvador; bu alınan finans kararının ilerlemekte olan ve ciddi sorunlara yol açması beklenen enflasyon gibi kritik finans problemlerine karşı muhafaza etmek ve yurttaşlarına karşı oluşturulan havalelerin adedini yükseltmeye olanak tanımak hedefi ile temin edildiğini insanlarla paylaştı.

Bitcoin Satın Alınması El Salvador’da Birtakım Problemlere de Neden Oldu

Hali hazırda elde edilen bilgiler ışığında, El Salvador’un Bitcoin temini, ulusal borcu GSYİH’sının %50 seviyesinin üstünde konumlandığı için problemsiz bir şekilde sonuçlanmadı. Bu yapıyı dışarıda bırakacak olunursa Moody, Bitcoin faaliyet yapılanmalarının ülke kredisi izlenimine daha çok olası potansiyel sorununu aşıladığını duyurdu.

Bunun dışında, yerel ve ulusal basında El Salvador yönetimini, hükümetini sorgulayan basın mensuplarına karşı, bir çeşit ajan programı olarak kullanım gören Pegasus adlı yapı sayesinde ifşa edildiklerini ve bu program sayesinde basın mensuplarının iletişim araçlarına siber saldırı faaliyeti ile bilgilerini kopyaladığına dair iddialar yer aldı. Bu haberde yer alan iddialar, kripto para dünyasını kullanan insanlara, hükümetin faaliyetlerinin Bitcoin vasıtası ile köşeye sıkıştırılan özgürlükçü düşüncelerle doğru orantında oluşum gösterip göstermediğini irdelemesine sebep oldu.

Bitcoin’i temin eden El Salvador’un bu hareketi, ögenin legal bir müzayede olarak kabul görmesini eleştiren yurttaşlarının, bu faaliyetin neden sıkıntılı bir hamle olduğuna yönelik bir emsal olarak sektörün dinamik sistemini ileri sürerek tepki çekti.

Bu gelişmeler ışığında ve beraberinde gelişen problemlere karşın, Bukele Bitcoin’e karşı artan trend ivmesini devam ettirdi ve bu senenin başlangıç zamanlarında ülkeler arasında daha çok özümseme ve takdir görme varsayımında bulundu.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here