Dolar/TL ateşi sönmüyor

Türk Lirası USD karşısında değer kaybederek  birimi başına 17.50 TL’ye çıkarak rekor bir düşüş daha yaşadı. Bu son yıllarda Türk Lirası değerindeki en büyük düşüşlerden biri. Ocak ayında dolar yaklaşık 7,3 liradan işlem gören Türk Lirası, geçen Cuma günü, ABD para biriminin birimi başına 16,41 TL seviyesinden işlem görmüştü.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan faiz konusunda kararlı

Liradaki bir diğer düşüş, Türkiye Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Pazar günü Türk yetkililerin faiz oranlarını artırma niyetinde olmadıklarına ilişkin açıklamasıyla ilgili. Geçen hafta, Türkiye Merkez Bankası TL’yi ve enflasyonu istikrara kavuşturmak için bir önlem olarak kilit faiz oranlarından birini tekrar indirmişti. Haftalık repo ihaleleri (kısa vadeli menkul kıymet kredileri) faiz oranı %15’ten %14’e düşürülmüştü. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, faiz oranlarını düşürmenin aktif bir savunucusu oldu ve onları “felaket” olarak nitelendirdi.

Sterlin düşüşünün arka planına karşı muhalefet, mevcut liderliğin ülkenin ekonomik sorunlarıyla başa çıkamayacağına inanarak, erken cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimlerine duyulan ihtiyacı gündeme getirdi. Ancak Erdoğan, erken seçimlerin zamanında, 2023’te yapılacağını söyleyerek reddetti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz