Dolar Tedbirleri Açıklanırken Dolar Fiyatı Sert Düştü

Hükümetin para birimini korumak için yeni olağanüstü önlemler açıklamasının ardından Türk lirası Pazartesi akşamı hızlı bir düşüş yaşadı ve önceki gün yüzde 12’ye kadar sıçrayarak yüzde 10’dan fazla düştü ve tüm zamanların en düşük seviyesine geriledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dolarizasyonu durdurmak için Türkiye’nin yeni tedbirlerini açıklarken Dolar ve Euro çakıldı

Dolar Türk Lirası döviz çifti, seansın başında 18.36’ya yükseldikten sonra 14.27’ye düştü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tasarrufları yerel para birimindeki dalgalanmalardan koruyacak yeni bir programın başlatılması da dahil olmak üzere tedbirler açıkladı. Erdoğan, Ankara’daki kabine toplantısına başkanlık ettikten sonra yaptığı açıklamada, liranın sert para birimleri karşısındaki düşüşünün bankaların vaat ettiği faiz oranlarını aşması halinde, hükümetin lira mevduat sahiplerinin uğradığı zararları telafi edeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu tedbir açıklamalarından sonra Dolar/TL paritesinde sert düşüşler görüldü. Özelliklikle de kripto para borsalarında USDT (Tether) 12.70 TL’ye kadar sert bir düşüş hareketi görüldü. Yazımızı hazırlarken şuanda USDT fiyatı 13.80 seviyelerinde işlem görüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz