Dolar güçlendikçe EUR/USD paritenin altına düştü

EUR/USD günlük düşüşünü genişletti ve Pazartesi günü Avrupa işlem saatlerinde tüm önemli parite seviyesinin altına geriledi. Güvenli liman akımları haftanın başında piyasalara hakim olurken, dolar riske duyarlı rakiplerinden daha iyi performans göstermeye devam ediyor.

Parite şu anda 1.0100 seviyesinin altında çok sayıda düşüş işareti gösteriyor. Aşağı yönde, ilk destek 1.0020 seviyesine yakın. Ana destek 1.0000 seviyesine yakın. 1.0000 desteğinin altında aşağı yönlü bir kırılma, ağır kayıplara yol açabilir.

Yukarı yönde, parite 1.0080 seviyesinin yakınında dirençle karşı karşıya. Bir sonraki büyük direnç 1.0150 seviyesine yakın. 1.0150 direncinin üzerinde net bir hareket, pariteyi 1.0200 seviyesine doğru yükseltebilir. Pozitif bölgeye geçmek için EUR/USD paritesi 1.0200 direnç bölgesinin ve 100 basit hareketli ortalamanın (kırmızı, 4 saat) üzerine yerleşmeli.

Son yükselişe rağmen, şahin Fed beklentileri ve kötüleşen Avrupa gaz krizi nedeniyle ana döviz çifti için aşağı yönlü riskler değişmedi. Fed, büyüme endişeleri ve en yüksek enflasyon belirtileri nedeniyle Eylül ayında kilit faiz oranlarını 50 baz puan artırma yolunda ilerlemeye devam ediyor. Bununla birlikte, enflasyon yakın zamanda düşmeyebileceğinden, politika sıkılaştırma döngüsünün önümüzdeki aylarda devam etmesi muhtemeldir.

Bu arada, Avrupa gaz krizi derinleşirken Almanya’da bir resesyon kaçınılmaz. Rusya-Ukrayna savaşının da etkisiyle, azalan gaz arzı nedeniyle Alman sanayi sektörüne yönelik darbenin büyük olması muhtemel.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz