Dolar Fiyatı Yeniden 13 TL Seviyesini Aştı

Türkiye ekonomisi üçüncü çeyrekte muhtemelen emsallerinin çoğundan daha hızlı büyüdü, ancak yükselen enflasyon ve merkez bankası faiz indirimlerinin tetiklediği liradaki düşüş, gelirler ve uzun vadeli büyüme için bir tehdit oluşturuyor.

Salı günü açıklanacak veriler tahmine göre, 765 milyar dolarlık ekonominin 20 ülkenin çoğunu geçerek yıllık %7,4 oranında büyüyeceğini gösterecek. Gayri safi yurtiçi hasıla, salgının zirvesindeki daralmada ikinci çeyrekte yıllık %21,7 artarak en az 1999’dan bu yana en büyük artışı gösterdi.

Merkez bankası Eylül ayından bu yana borçlanma faiz oranlarını 4 puan indirdi. Erdoğan, faiz indirimlerini daha fazla yatırım ve istihdam yaratan bir ekonomiye geçişin merkezi olarak tasvir etti. Yine de politika duruşu, liranın değer kaybetmesi ve daha hızlı fiyat artışları pahasına geldi.

Geçen hafta lira ilk kez dolar karşısında 13 TL’yi geçerek, Erdoğan’ın daha düşük borçlanma maliyetleri için taleplerini savunmasının ardından 20 yılın ikinci en büyük düşüşünü yaşadı. Dolar bazında kişi başına düşen GSYİH’nın düştüğü ve enflasyonun zaten %20 civarında seyrettiği anlamına geliyor. Türkiye İstatistik Kurumu Kasım ayı fiyat artışlarını Cuma günü açıklayacak.

Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcioğlu, 16 Aralık’ta yapılacak bir sonraki faiz belirleme toplantısına başkanlık edecek ve Erdoğan daha fazla faiz indirimi konusunda kararlı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz