Dolar 10 TL olacak mı ?

Dolar’ın engellenemez yükselişi maalesef devam ediyor ve 10 TL’ye çok yaklaştı. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan‘ın ABD ve diğer dokuz Batılı ülkeden büyükelçilerin sınır dışı edilmesi talimatını verdiğini söylemesi ve olası diplomatik bir anlaşmazlık riski Dolar’da 9.85 TL’leri gösterdi. Bu rakam Türk Lirası’nın Dolar karşısında tüm zamanların en düşük seviyesi oldu.

Yabancı yatırım için olası bir düşüşe ilişkin endişeler, merkez bankasının geçen haftaki şaşırtıcı derecede keskin faiz indirimine ilişkin tedirginlikle birleştiğinde, piyasa oynaklığı hızlandı ve Türkiye’nin devlet dolar tahvillerinin düşmesine neden oldu. Bir gecede Dolar karşısında rekor düşük seviyeye dokunduktan sonra, lira 0941 GMT itibariyle 9.765’e yükseldi, Cuma günkü kapanış 9.59 seviyelerinde gerçekleşmişti.

Devlet bankaları kredi oranlarını 200 baz puan indirdi

Türkiye’nin üç büyük devlet bankası, geçen hafta merkez bankasının şaşırtıcı faiz indiriminden sonra Pazartesi günü bir dizi kredi faiz oranlarını 200 baz puana kadar düşürdü. Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıf Bank ortak bir açıklama yaparak hamlelerini açıkladılar. Yapılan açıklamada, “Bankalarımız, bugüne kadar olduğu gibi, müşterilerimizin ve şirketlerimizin yanında olmaya, ülkemiz ekonomisinin ve istihdamının güçlendirilmesine katkıda bulunmaya devam edeceklerini belirterek, faiz oranlarının ürün ve vadeye bağlı olacağını belirtti.”

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

0 0 votes
Bu İçeriğe Oy Ver
guest
0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments