Disney Metaverse temalı park için patent aldı

Çok uluslu eğlence devi Disney, tema parkı müşterileri için kişiselleştirilmiş etkileşimli cazibe merkezleri yaratmasını sağlayacak yeni bir teknoloji olan Metaverse “sanal dünya simülatörü” için patent onayı aldı.

Disney’in metaverse simülatörü, kulaklıksız artırılmış gerçekliği (AR) kolaylaştıracak. Ziyaretçilerin mobil cihazlarını takip ederek ve ardından yakındaki nesnelere ve parkın etrafındaki fiziksel alanlara kişiselleştirilmiş 3D efektler yansıtarak çalışacak.

İlginçtir, patent aslen Temmuz 2020 yılında Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi’nde dosyalanmış, ancak, “gerçek dünya mekânda sanal dünya simülatörü” için onay 28 Aralık 2021 tarihinde geldi.

Disney Metaverse dünyasına giriyor

Metaverse çılgınlığı daha yeni başlıyor gibi görünse de, Disney bir süredir bu sahne için çalışmalarını sürdüyor. Kasım 2021’de Disney CEO’su Bob Chapek, firmanın dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında fiziksel ve dijital varlıkları meta veri tabanında birleştirmeye hazırlandıklarını söyledi.

Fiziksel ve dijital dünyaları daha da yakından bağlayabileceğiz, kendi Disney Metaverse’imizde sınırsız hikaye anlatımına izin vereceğiz.

Kasım 2020’ye geri dönersek, Disney Resorts Baş Strateji Sorumlusu Tilak Mandadi bir LinkedIn gönderisinde gözlerini dijital ve fiziksel dünyayı birleştirmeye odaklandığını açıklamıştı.

“Geleceğe baktığımızda, fiziksel, dijital engelleri aşan ve yeni hikaye anlatımı katmanlarının kilidini açan bağlantılı park deneyimleri bizim için çok heyecan verici bir odak noktasıdır.” diye yazdı. Size özgüdürler, ancak aynı zamanda sosyal ve bağlantılıdırlar. Sürekli değişiyorlar, bu yüzden her zaman keşfedilecek yeni bir şeyler var.

Bakalım zaman neler gösterecek. Disney metaverse dünyasına sağlam bir giriş yapabilecek mi ?

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz