Citigroup küresel resesyon olasılığını %50 tahmin ediyor

Citigroup, kalıcı enflasyon ve bunu engellemek için merkez bankalarının yaptığı faiz artırımları, dünya ekonomisini Amerikan bankasının %50 olarak tahmin ettiği bir resesyonla tehdit ediyor.

Citigroup, merkez bankalarının kısmen Ukrayna’daki savaşın ve COVID-19 pandemisinin etkisiyle körüklenen enflasyonu yok etmek için faiz oranlarını yükseltmek için acele etmesiyle küresel bir resesyon olasılığının yaklaşık %50 olduğunu tahmin ediyor.

Citigroup analistleri Çarşamba günü, önümüzdeki 18 ay boyunca küresel büyümenin muhtemel yörüngesini değerlendirirken, durgunluğun ekonomi için “giderek daha belirgin bir risk” olduğunu yazdılar. Analistler, “Tarihin deneyimleri, enflasyondaki düşüşün genellikle büyüme için önemli maliyetler gerektirdiğini gösteriyor ve genel resesyon olasılığının şu anda %50’ye yaklaştığını düşünüyoruz” dedi.

Yaz aylarında finans piyasalarını hareketlendirecek en önemli 3 olay

ABD Federal Rezervi de dahil olmak üzere birçok merkez bankası, yaşam maliyeti rekor seviyelere ulaşırken agresif bir şekilde borçlanma oranlarını yükseltti. Fed Başkanı Jerome Powell Çarşamba günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının bir durgunluğu tetiklemek istemediğini, ancak fiyatları kontrol altına almaya kararlı olduğunu söyledi.

Citigroup, “Küresel ekonomi, kalıcı arz şoklarından ve aynı zamanda giderek artan bir şekilde merkez bankası sıkılaştırmasından ve daha sıkı finansal koşulların ve artan enflasyonun tüketici davranışları üzerindeki etkilerinden kaynaklanan bir dizi sarı ışık yakıyor.” Dedi.

Durgunluk riskleri daha yüksek olsa da, temel durum olarak yumuşak inişe daha yakın bir senaryo ile “yumuşak iniş, daha yüksek enflasyon ve küresel bir resesyon” senaryolarının hepsinin makul olduğunu ve radarımızda kalması gerektiğini söyledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz