Çin merkez bankası ekonomiyi canlandırmak için borç verme oranlarını düşürdü

Çin merkez bankası Pazartesi günü, hükümetin katı Covid politikası ve emlak piyasasındaki durgunluk tarafından hırpalanan bir ekonomiyi canlandırmak amacıyla gösterge kredi oranlarını düşürdü.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi, Haziran ayında bazı koronavirüs kısıtlamalarının hafifletilmesinden sonra bir iyileşme gördü, ancak tüketici ve iş duyarlılığı normalden daha zayıf kaldı.

Çin Halk Bankası (PBOC) yaptığı açıklamada, kurumsal krediler için bir ölçüt olan bir yıllık Kredi Prime Oranının yüzde 3,7’den yüzde 3,65’e düşürüldüğünü söyledi. İpotekleri fiyatlandırmak için kullanılan beş yıllık LPR yüzde 4,45’ten yüzde 4,3’e düşürüldü. PBOC, geçen hafta kilit faiz oranlarını düşürerek, bankalara kısa vadeli likidite sağladığı kilit bir oran olan yedi günlük ters repo oranını yeni bir düşük seviyeye getirdi.

Analistler, LPR oranlarında indirim olmasını bekliyorlardı, ancak bunların, Çin’in GSYİH’sının dörtte birini oluşturduğu tahmin edilen emlak sektörünü kurtarmak için yeterli olmayabileceklerini söylediler.

Çin’in konut piyasası, nakit sıkıntısı çeken geliştiriciler önceden sattıkları birimleri tamamlamak için mücadele ederken ipotek ödemelerini boykot eden hüsrana uğramış ev alıcıları tarafından sarsıldı. Emlak firmaları borç dağlarını yönetmek için mücadele ederken, geçen yıldan bu yana sektörün sorunlarının ekonominin geri kalanına yayılabileceğine dair korkular dolaştı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz