Charles Hoskinson’ın Cardano Ekosistemi için Tahminleri ve Planları

Cardano’nun şefi Charles Hoskinson, 7 Mart’ta Twitter podcast’i aracılığıyla heyecan verici 2022 tahminlerini ve planlarını açıkladı . Ticari karşılaştırılabilirlik, ağ sürdürülebilirliği ve tüm blok zincirinin kendi kaderini tayinini içeren üç ana bileşen ortaya koydu.

Cardano ağındaki yaklaşmakta olan gelişmeler hakkında bazı önemli bilgilere ışık tutarak, resmi yöntemler, yönetişim yapısı ve UTXO akıllı sözleşme altyapısı etrafında odaklanan öne çıkan hususları masaya yatırdı.

Ayrıca, ölçeklenebilirlik üzerindeki etkileriyle birlikte tasarım ilkelerini ve zorluklarını ana hatlarıyla belirtmek için bazı blog gönderileri Pipelining üzerinde olacak. Topluluğunun sistemin tüm teknik özellikleri hakkında güncel ve bilgili kalmasını sağlayan Charles, yakında çıkacak tüm eğitim makalelerini ve belgelerini kamuya açıklayacağını duyurdu.

Ancak Cardano topluluğunu bunaltan şey, Mamba’nın en çok beklenen lansmanının duyurulmasıydı. Mamba’nın getirmeye hazır olduğu büyük devrime genel bir bakış sunan Charles Hoskinson, merkezi olmayan sistemin nesnel metriğini ve Cardano’yu Ethereum ile karşılaştıran kurucu kurumları vurguladı. Podcast, 2022’de ve önümüzdeki yıllarda Cardano’dan ne bekleneceği konusunda gerçek bir aydınlanma oldu.

Cardano NFT platformu ADANFT piyasaya sürüldü

Yakalanacak çok şey var. Makale, Cardano ekosisteminin heyecan verici 2022 tahminlerini ve planlarını ele alıyor. Hemen konuya girelim!

Cardano’ya derinlemesine bakalım

2015 yılında Charles Hoskinson tarafından kurulan Cardano, bir hisse kanıtı blok zinciri ağıdır. Hakemler tarafından gözden geçirilmiş araştırmalara göre geliştirilmiş olup, öncülleri olan Ethereum  ve Blockchain’in boşluklarından kaçınır.

Cardano, doğrulanabilir Akıllı sözleşmeleri kolaylaştıran çok varlıklı bir deftere sahip açık kaynaklı bir projedir. Gerçek dünya uygulamaları için gerekli olan birlikte çalışabilirliği, sürdürülebilirliği ve ölçeklenebilirliği sağlamayı hedefleyen üçüncü nesil kripto para birimi haline geldi.

Cardano’nun coini

ADA, Cardano’nun birincil kripto para birimidir. Adı, ilk bilgisayar programcısı olan ADA Lovelace’den geliyor.

Cardano (ADA) Fiyat Tahminleri ve Yorumları

Mimarisi

Katmanlı Blockchain mimarisi, Cardano Hesaplama Katmanı (CCL) ve  Cardano Yerleşim Katmanı (CSL) olmak üzere iki ana bileşenden oluşur.

İşlem Hızı (TPS)

Cardano, saniyede yaklaşık 250 işlem (TPS) işleyebilir.

Kripto para biriminin en aktif olarak geliştirilen projesi olarak gösterilen Cardano, beş gelişim ve büyüme döneminden geçti. Bu aşamaların her biri, teknolojinin kendine özgü işlevselliğini ve gelişimini ortaya çıkardı.

Şu anda Cardano ağında geliştirilen 400’den fazla DApp çalışıyor. Odak noktası, geleneksel finansal alanda sunulan hizmetlerin erişilebilirliğini son teknoloji blok zinciri teknolojisi ile sağlamaktır.

Akıllı sözleşmelerin kendi kendini yürüten sözleşmeleri söz konusu olduğunda, herhangi bir kullanıcı koşulları kolayca girebilir ve sürekli katılıma gerek kalmadan sistemin akıllıca çalışmasını sağlayabilir.

Cardano’nun 2022 Yol Haritası

Son Podcast’te Charles Hoskinson, aşağıda belirtilen üç ana bileşenden etkilendi:

  • Ticari Karşılaştırılabilirlik
  • Ağ Sürdürülebilirliği
  • Kendi Kaderini Belirleme

Bunları daha da parçalayalım.

Ticari Karşılaştırılabilirlik

Hoskinson, ilgili yükseltmelerle ağın oluşturulmasına dahil olmuştur. Açık kaynaklı yazılım olan Mithril gibi projeler, kullanıcılarına bir kolaylık ve erişilebilirlik dalgası getirdi. Daha güçlü ve daha hafif Blockchain’i birbirine bağladı. Mithril protokolü , kullanıcıların projeye daha az teknik ek yük ile devam etmelerini sağlar.

Öte yandan, Basho beta aşamasındaki gelişmeler, ağın yan zincirinde büyük bir potansiyel sunacak ve sistemin performans gösterme yeteneklerini artıracaktır. Yeni özelliklerin Haziran ve Ekim ayları arasında kullanıma sunulması bekleniyor.

Hoskinson’a göre, Cardano için önemli bir büyüme dönemi olacak. Topluluk, Cardano’nun üç ana versiyonunda bazı önemli gelişmelere tanık olacak; Shelley, Goguen ve Voltaire.

Ağ Sürdürülebilirliği

Ağın dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı performans hatalarına neden olmadan eğlendirmesini sağlamak için Hoskinson, UTXO modelinin son gelişimine değindi.

Buna göre Cardano, genişletilmiş bir sürüm oluşturmak için Bitcoin’in UTXO akıllı sözleşme modeli ile EVM modeli arasında bir tür orta yol bulacaktır. Yeni model, son derece işlevsel Bitcoin paradigmasını sağlarken EVM’nin gereksiz özelliklerini kaldırmayı amaçlayacaktır.

Kendi Kaderini Tayin Etme

Kendi kaderini tayin etme söz konusu olduğunda, Hoskinson topluluk oylama yoluyla meşrulaştıran bürokrasiyi yaratmaya başladı. Ağı gerçekten merkezi olmayan hale getirmek için, altyapıyı merkezi olmayan bir şekilde güncel tutmaya ve sürdürmeye ihtiyaç vardır.

Dolayısıyla Voltaire dönemi, topluluk üyelerinin gerekli iyileştirmeleri ortaya koymalarını sağlayacak ve bu iyileştirmeler paydaşların oylarıyla yönetilecektir.

Ağın gelecekteki gelişimi için fon yaratmak için bir hazine sistemi tanıtılacak. Geliştirme projeleri için finanse edilecek tüm işlem ücretlerinin bir kısmını toplayacaktır.

Önümüzdeki aylarda gerçekleşecek bu iki büyük gelişmeyle Cardano, IOHK yönetiminin yönetimi olmaksızın tamamen merkezi olmayan bir ağ haline gelecek.

Cardano’nun Yaklaşan Projeleri

Cardano’nun 2022’de bir dizi heyecan verici proje ve girişimin başlamasıyla birlikte şu anda devam etmekte olduğu çok şey var. Bunlardan bazılarına bir göz atalım.

Ölçeklenebilirlik Planları

Cardano ağının temeli, güçlü topluluk değerlerine ve büyümeye dayanmaktadır. Her şeyi halka açık tutan Charles, bir kez daha topluluğunu birlikte çalışmaya teşvik etti. Topluluk üyeleriyle bilgi paylaşmaya ve her şeyi şeffaf tutmaya inanıyor.

Bu yıl Ekim ayının ortalarında tanıtılacak olan gelecek eğitim planını ortaya koydu. Plana göre, tasarım ilkelerini ve zorluklarını özetlemek için Pipelining hakkında iki blog yazısı gelecek.

Girdiyi onaylayanlar, merkezi olmayan ağın ölçeklenebilirliği için en çok hangi faktörlerin hesaba katıldığına dair iç görüleri paylaşmak için makaleleri ve belgeleri kamuya açıklayacak. Tüm bu girişimler, daha bağlantılı, şeffaf ve güncel bir topluluk oluşturmayı amaçlayacaktır.

Bu yeni sistemler içinde birçok heyecan verici yeni proje yüzeye çıktı. Bu projelerden bazıları, Profila’nın İsviçre inovasyon departmanından fon almasıyla, hükümetlerden bile destek aldı.

Profila, kullanıcılara kendi verileri üzerinde kontrol sağlayan, bunları markalara satmalarına ve kişisel bilgilerinden para kazanmalarına olanak tanıyan Cardano tabanlı bir platformdur. Kişisel verilere yönelik bu Web 3.0 yaklaşımı, Cardano’nun vizyonuyla daha da uyumludur ve bu platformdaki uygulamaların şu anda gidişatını gösterir.

Profila, Cardano ekosisteminde başlatılan birçok heyecan verici uygulama, sistem ve projeden sadece biridir.

Mamba’nın Lansmanı

Charles Hoskinson, Mamba sürümüyle ilgili güncellemeleri paylaştıktan sonra hızla en iyi haber listelerine girdi.

Tartışma sırasında kurucu, Polyglot’u Haskell ile birlikte işlevsel bir programlama dili olarak dahil etme olasılığını açıkladı. Javascript ve Python 2’de uzmanlığa sahip geliştiricilere olanak tanıyacaktır.

Birçok Açık Kaynak Sistemi (OSS), proje için yapıyı, finansal modeli ve işbirliğini daha iyi ifade etmek için ilerici bir temel oluşturdu. Önde gelen açık kaynaklı sistemler Mozilla, Django, Apache, Eclipse ve Linux temellerini içerir.

Bu nedenle, daha fazla doğaçlama getirmek için Cardano, “Optimizasyon ve ölçeklendirmeye daha fazla enerji harcamak” için Basho Beta Aşamasına girmek üzere. Ancak, büyük bir trafik artışına tanık olma olasılığı nedeniyle kurucu, Nisan ayından itibaren geçerli olacak olan Mamba’ya gitmeyi planladı.

Mamba, tokenların ve dijital varlıkların bir zincirden diğerine kullanılmasını sağlayacak iki yönlü bir köprüdür. Charles Hoskinson’ın belirttiği gibi:

“Mamba, diyebilirim ki, proje tarihinde çok kristalize bir bakış açısına sahip olduğumuz bir noktaya yakınlaştığımız ilk seferdi. Yalnızca zincirlerin nasıl bağlanacağı ve yan zincirin nasıl çalıştırılacağı değil, aynı zamanda kullanıcı olarak siz yan zincirinizi oluşturmak isterse bu sürecin nasıl işlediğine dair genel bir ayak izi.”

Cardano’nun Büyük Mücadelesi

Podcast oturumunu kapatan Charles, 2022’de üstesinden gelinmesi gereken en büyük zorluklardan biri olan Cardano için yönetişim deneyini paylaştı. Cardano’yu en iyi üçüncü nesil kripto para birimi olarak oluşturmaya yönelik keskin, stratejik ve esprili yaklaşımı dikkat çekiciydi.

Cardano’nun makine tarafından anlaşılabilir temel yapılarını oluşturma amacını paylaştı. Ekim ayına kadar, topluluk üyelerine ilham vermek için büyük bir pay oluşturmayı umuyor.

Cardano 2022 hedeflerine ulaşabilecek mi ? Sadece zaman gösterecek.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here