Bu haftaki FED kararında izlenmesi gerekenler

Önümüzdeki hafta, yazın en önemli para politikası kararlarından biri olacak. Geçen hafta Avrupa Merkez Bankası’nın faizleri 25 baz puan yerine 50 baz puan artırmaya yönelik sürpriz kararının ardından, şimdi sıra Fed’de.

Piyasalar son zamanlarda dalgalı ve Fed’in kararı öncesinde çok fazla baskı ve ivme oluşuyor. İşte Fed’in karar duyurusunda dikkate alınması gereken birkaç şey:

Fed’in enflasyona bakışı

Bu haftaki basın toplantısında izlenmesi gereken en önemli şeylerden biri Fed’in enflasyona bakışı. Piyasa katılımcıları, Fed’in enflasyonun gelecek yıl hızla düştüğünü göreceğine inanırsa, önümüzdeki yıllarda daha fazla faiz indirimi fiyatlayabilirler.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyon gevşeme olarak görülürse, diğer ekonomiler ve merkez bankaları üzerindeki baskı da hafifleyecektir.

Olası 75 baz puanlık faiz artışı

Geçen haftanın sonunda yayınlanan zayıf ISM verileri, bazı piyasa katılımcılarının bu hafta sadece 50 baz puanlık bir faiz artışında fiyat vermesine neden oldu. Ancak Fed geçmişte zayıf verilerin enflasyon düşmedikçe onu caydırmayacağının sinyalini vermişti.

Bu nedenle bu hafta 75 baz puanlık bir faiz artışı bekleniyor.

Fed bu yıl ne kadar sıkılaştırmaya devam edecek?

Fed’in bu yıl oranlara ön yükleme yapmasına rağmen, piyasa daha fazlasını bekliyor. Bu nedenle, bu hafta verilecek 75 baz puanın üzerine 125 baz puanlık bir artış daha bekleniyor.

Buradaki ilginç kısım, Fed Başkanı’nın basın toplantısında söylediklerine dikkat etmektir. 125 baz puanlık plandan herhangi bir sapma, finansal piyasalarda ek oynaklığı tetikleyecektir.

Son olarak, Fed’in ekonomik aktiviteye ve 2023 enflasyon ortamına ilişkin görüşü piyasalar için büyük önem taşıyor. Şu anda piyasa, 2023’te birkaç faiz indirimi fiyatlamaya başladı, ancak Fed’in tam olarak ne planladığını bilmek için henüz çok erken.

Fed’in verilere bağımlı kalması anlamında Avrupa Merkez Bankası ile benzer bir duruş benimsemesi çok iyi olabilir. Bekle ve gör yaklaşımı, enflasyonun yüksek kalmaya devam ettiği ve arz şoklarının küresel ekonomiyi hala etkilediği düşünüldüğünde anlamlıdır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz