BitTorrent (BTT) Nedir ?

Dünyada oldukça rağbet gören bir dosya paylaşım oluşumunu tokenize etmek ve bu yapılanmayı blok zinciri teknolojisi yardımı ile içerik paylaşım kanallarını ve bant genişliğini daha verimli çalışma kullanımını iyileştirme hareketi olarak oluşturuldu.

2019 yılında Tron ve BitTorrent arasında iş birliği ile proje ortakları olan bu 2 büyük firma; ortak geliştirilen bir proje olan BitTorrent coini piyasaya sürülmek üzere tasarladı.

BitTorrent Tarihçesi

100 milyondan fazla, kitlesel bir kullanıcı ağına sahip olan BitTorrent; bir diğer tanımıyla dosya paylaşım platformudur. Bu platformda pek fazla rakibi bulunmayan BitTorrent, yapılanma yelpazesinin genişleterek bu piyasada lider sıfatını aldı. Bu gelişmeler ışığında meydana gelen oluşumları özenle takip eden geliştirici firma 2019 yılında TRON tarafından yaklaşık 140 milyon dolar ücret karşılığında satın alınmasını ve BitTorrent kripto para biriminin BTT coin adı ile piyasada yer almasını başarmıştır.

BitTorrent ve TRON Hedefleri

Oluşturulan platformun ana hedefleri ise bu evrendeki yapılanmayı birbiriyle etkileşim halinde tutmak;

  • BitTorent (BTT), bu piyasadaki prestijli marka adını kullanarak içerik üreticileri ve bu içerikleri takip eden izleyici kullanıcı kitlesi arasında ilintili bir köprü kurmayı amaçlıyor. Bu yolla kripto para birimi geliştiricileri ile birlikte bu kripto para birimleri üzerinde işlem yapan kullanıcıların herhangi bir aracı yolla olmadan alış-veriş yapma, harcama yapma olanaklarına izin verme idealine yatırım yapıyor. Bu kullanıcı kitlesi sayesinde ise kendi kaynaklarına değer kazandırmak ve güçlü bir yatırım kaynağı haline getirmek için BTT tokenı’nı kullanabilecekler.
  • Özel bir cüzdanda saklanan ve merkezi olmayan bir değişim vasıtasıyla yeni oluşturulan TRON (TRX coin) tokenleri ile değiştirilmesinin yolu açılacak.
  • Alınan bu BTT tokenleri, internet platformu üzerinden daha hızlı ve verimli bir şekilde indirme erişim olanağı sağlayacaktır.
  • Bu BTT tokenleri karşılığında indirme özel erişim olayı ise katılımcıları ödüllerinde ve teşvik etme amacıyla dizayn edilmiştir. Bu yolla geliştirici ekip hem bu piyasada en önlerde konumlanmayı hem de dosya paylaşım protokolü ile kripto para dünyasını tek bir çatı altında topluyor.

Yatırım Aracı Olarak BTT

BitTorrent protokolü ile TRON birlikte entegre halde çalışabilmesi için eşler arası teknoloji olan P2P teknolojisiyle harmanlanması gerekmektedir.

BTT tokeni adını kendini kanıtlamış bir dosya paylaşım platformundan aldığı için yatırım yapılmasında herhangi bir sakınca yoktur.

Ödül sistemi ile çalışmasını sürdüren TRON 2019 yılından itibaren başlayarak 2025 yılına kadar bu kripto para birimini kullanan kullanıcılara ödüller verecektir. Bu oluşumlar, yapılanmalar ise TRON geliştirici şirketi tarafından sağlanmaktadır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz