Bitcoin ve Kripto Paraların Ukrayna’daki Önemi

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden kaynaklanan sorunlar, kripto para biriminin sınırsız doğasına odaklanıyor.

Chainalysis sıralamasına göre, Ukrayna’nın kripto benimsemede 4. ülke olduğu 2021’den beri kripto orada yasal olarak düzenlenmiştir.

Putin’in işgalinin başlamasından sonraki gün, Ukrayna fiat para birimiyle ilgili olarak tüm ekonomisini temelde askıya aldı. İnternet hizmeti de kısa sürede zarar gördü, ancak çalışan bir cep telefonunuz olduğu sürece, Bitcoin ile işlem yapabilirsiniz veya Tether (USDT) stabil coinleri satın alabilirsiniz.

BTC, Ethereum (ETH) ve Tether için işlem hacimlerinin tümü Ukrayna kripto borsasında yükseliyor. The Litepaper’ın haberine göre, yalnızca Cuma günü Kuna’da işlem gören kripto paranın Mayıs 2021’deki kripto çılgınlığının zirvesindekinden daha fazla olmasıyla yeni bir rekor oldu.

Benzer şekilde, Ukrayna hükümeti, dünyanın iki gün içinde 22 milyon dolarlık Bitcoin ve diğer kripto paralarla hızla yanıt verdiği kripto para birimi bağışları için Twitter’da bir çağrı yapmıştı.

Ukrayna, 13 milyon dolar kripto para topladı

Rusya ve Kripto

Normal şartlar altında, otoriter hükümetler kripto para birimine direnir. Bu koşullar altında Rusya, Ukrayna’ya yönelik saldırganlığın ortasında SWIFT küresel elektronik ödeme ağından çekileceği giderek netleştiği için kriptoyu yasaklama konusunda 180 derecelik bir hamle yaptı.

İşgal ettiği ülke gibi, Rusya da hızla yükselen kripto ticaret hacimlerinin peşinde. Rublenin ABD doları ve şimdi BTC karşısında düşüşe geçmesine şaşmamalı. Tether stablecoin artık orada da çok popüler hale geldi.

Söylentiye göre, ona karşı bir sonraki yaptırımlar, Rus bankalarının kripto borsalarından kesilmesini içerebilir. Ancak Amerika Birleşik Devletleri’nin veya başka birinin diğer ülkelerdeki insanların, hükümet kontrolüyle mücadele etmek için özel olarak tasarlanmış Bitcoin ağı gibi bir şey üzerinde işlem yapmasını ne kadar engelleyebileceği açık değil!

Putin şimdi Rusya’nın en iyi müşterisi olan Avrupa Birliği ile arası açıldı. Alıcılar petrol ve gazlarını başka bir yerden almaya karar verirse, Rusya bunu her zaman kripto madenciliğine güç sağlamak için kullanabilir. Halihazırda üçüncü en büyük kripto madencisi ve Ocak ayında Putin, bu şekilde kalması için hamleler yaptı.

Ayrıca, Rusya ve Ukrayna’nın bazı barış görüşmeleri yapmış olmasına rağmen, Rusya’nın istikrarsızlaştırıldığı ve insanların Putin’le işinin bitebileceği ve onları içeride bulunanların insafına bırakan itibari para birimine bağlı olduğu yönünde bir iddia da var. 

Peki, tüm bunlardan ne anlıyoruz ? Ukrayna savaşı, kripto para biriminin bu vahşi dünyamızda gezinmek için ne kadar önemli olacağını vurgulayan uzun bir örnek dizisinin belki de en büyüğüdür. 

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here