Bitcoin Gold (BTG) nedir ve nasıl satın alınır?

Bitcoin Gold, 24 Ekim 2017’de 491.407 numaralı blokta gerçekleşen bir Bitcoin hard fork’undan kaynaklandı. O tarihte elinde BTC olan herkes bire bir oranında BTG aldı. Amacı, BTC ile o zamana kadar var olan madencilik paradigmasını değiştirmekti.

BTG’nin kurucularına göre, madencilik esasen birkaç büyük şirketin işi olduğu için orijinal Bitcoin blok zinciri fazla merkezileşmişti. Bu nedenle bu, merkezi olmayan bir eşler arası değişim sistemi yaratmayı amaçlayan BTC’nin orijinal ruhuna aykırıydı.

Bu endişeyi gidermek için Bitcoin Gold, herkesin yalnızca temel donanımla madenci olabileceği bir ağ kurarak madenciliği daha adil hale getirecek değişiklikleri uygulamaya karar verdi. Sonuç olarak, bu süreçten yalnızca birkaç büyük şirketin sorumlu olduğu BTC’nin aksine, birçok kişi artık bu kripto varlığın madenciliğini yapabilir.

Bitcoin Gold (BTG) nasıl çalışır?

BTC’nin ilk günlerinde, ticari olarak mevcut bilgisayarlara sahip bir madenci topluluğuyla PoW (İş Kanıtı) fikir birliği çalışması yapmak mümkündü. Ancak ne kadar çok madenci varsa, işlemleri gerçekleştirmek için çözülmesi gereken matematiksel denklemler o kadar karmaşıktır. Bu nedenle, bu denklemleri çözebilmek için giderek daha güçlü ekipman satın almak gerekiyor. Temel bilgisayar donanımına sahip kişiler, artık yeterli bilgi işlem gücüne sahip olmadıkları için madencilik sürecinden kademeli olarak dışlanmıştır.

Bugün, bu sorun daha da önemli hale geldi çünkü özel bir makineye sahip insanlar bile artık madenci olabilmek için yeterli bilgi işlem gücüne sahip değil. ASIC’ler ( Uygulamaya Özel Entegre Devreler), madenciliğin tek ve tek amacı için tasarlanmış bilgisayarlar, artık BTC blok zincirindeki (diğerlerinin yanı sıra) madenciliğin neredeyse tamamını gerçekleştiriyor. Madencilik için özel olarak tasarlanmış bu donanım, basit bir bilgisayardan bin ila bir milyon kat daha güçlüdür.

Ancak bu ASIC tipi materyali elde etmek, bireylerin büyük bir bölümünün Bitcoin madenciliğini yapmasını engelleyen çok büyük bir temel yatırım gerektirir. Ve bu yüksek maliyetlere, bu makinelerin depolandığı odayı gerektiği gibi soğuturken, tesisatınızın 7 gün 24 saat çalışmasına izin vermeniz gerektiği gerçeğini de eklersek, oldukça zengin bir bireyin bile bunu yapmakta zorlanacağını anlarsınız. İkincisi genellikle avantajlara sahiptir: elektriğin ucuz olduğu yerlerde veya doğal olarak soğuk olan ve havalandırma ihtiyacının daha düşük olduğu yerlerde bulunur.

Binance Coin (BNB) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bu gözleme dayanarak, Bitcoin Gold, hash algoritmasında bir değişiklik yaparak madencilik sürecinin ASIC bileşenini ortadan kaldırmak için protokolü değiştirmeye karar verdi.

Gerçekten de Bitcoin Gold’un getirdiği temel değişiklik, ASIC’ler için Proof of Work’ü (PoW) daha zor hale getiren farklı bir karma algoritmaya sahip olmaktır.

BTC’nin karma algoritması SHA-256 olarak bilinir. BTG olanı Equihash olarak bilinir. Bu hashing algoritması kendini çoktan kanıtladı çünkü kripto varlık Zcash tarafından kullanılıyor. Çok fazla teknik ayrıntıya girmeden bazı şeyleri açıklamak için, Equihash’in çalışması için daha fazla RAM’e ihtiyacı varken, SHA-256 saf bilgi işlem gücüne odaklanır.

Büyük bir madencilik altyapısı, grafik kartları sayesinde orantılı olarak daha saf bilgi işlem gücüne sahip olurken, bir birey, her şey düşünüldüğünde daha fazla ram’e sahip olacaktır. Bu nedenle bu, merkezileşmeyi azaltacak ve madencilik sürecini bireyler lehine merkezsizleştirecektir.

Bitcoin Gold hakkında çeşitli bilgiler

BTGPay

BTGPay, tüccarların BTG ile ödemeleri kolayca kabul etmelerini sağlamak için Bitcoin Gold tarafından uygulanan bir ödeme çözümüdür.

Tüccarlar için bu dijital para birimini kabul etmenin faydaları şunlardır:

 • Çok düşük işlem ücretleri: İşlem başına 1 cent.
 • Ters ibrazlara karşı koruma (satıcı için mali cezalarla ödeme iptali).
 • Müşteriler kredi kartı olmadan satın alabilirler.

 

Bitcoin Gold (BTG) madenciliği nasıl yapılır?

Bitcoin gold madencisi olmak için daha basit bir şey yoktur.

İşte izlenecek süreç:

 1. İlk önce bir maden kooperatifine katılmanız gerekiyor. Örneğin, pool.gold’a katılabilirsiniz.
 2. Daha sonra, madenciliği yapmanıza izin verecek yazılımı indirmeniz gerekecek.
 3. Son olarak, ödüllerinizi almak için BTG cüzdan adresinizi girmeniz gerekecek.
 4. Ve hepsi bu! BTG madenciliğine başlayabilirsiniz.

Takım ve ortaklar

Web sitelerine göre, ekip, çeşitli deneyim ve becerilere sahip, dünyaya yayılmış yaklaşık yirmi kişiden oluşacaktı. Takıma daha yakından baktığımızda, bazılarının takma ad kullandığını, bazılarının ise gerçek adını gösterdiğini fark ediyoruz.

İşte BTG projesinin 6 kurucusu ve menşe ülkeleri:

 • “H4X3ROTAB” : Çin.
 • Martin KUVANDZHIEV: Bulgaristan.
 • Franco NIEBLES: Kolombiya.
 • Alejandro REGOJO : İspanya.
 • Robert KUHNE: Kuzey Amerika.
 • Jack LIAO : Çin.

Ekip tarafından oluşturulan ortaklıklara gelince, BTGPay ödeme çözümünü kabul eden tüm üye işyerlerini proje ortağı olarak kabul edebiliriz. Bu nedenle Bitcoin Gold rakipleri, ödeme aracı olarak kullanılabilecek tüm kripto varlıklar olarak da değerlendirilebilir.

Avantajları

 • Bireylerin basit bir bilgisayarla BTG madenciliği yapma imkanı.
 • Madencilik sürecini merkezden uzaklaştırmaya çalışmak.
 • Kurulumu kolay BTGPay ödeme çözümü.
 • Reşit olmak çocuk oyuncağıdır.
 • Madencilik zorluğu her bloktan sonra uyarlanır ve SegWit işlevi etkinleştirilir.
 • Birçok kripto para borsa sitesinde mevcuttur.

Dezavantajları

 • Bir ödeme aracı olarak hizmet etmek isteyen birçok kripto para birimi zaten var.
 • Kripto varlığı piyasaya sürüldüğünde ilk 8.000 bloğun madenciliği konusunda bir tartışma yaşandı.
 • Geliştirme ekibinin bazı üyeleri takma adlar kullanır ve geçmiş deneyimleri hakkında bilgi bulmak zordur.

Bitcoin Gold (BTG) nasıl satın alınır?

BTG birçok popüler kripto para borsasında bulunmaktadır. Bizim tavsiye ettiğimiz borsa Binance olacaktır. 

Bitcoin Gold kripto paralarınızı saklamanın en güvenli yolu bir donanım cüzdanı kullanmaktır. Bunlar USB şeklindeki elektronik cüzdanlardır. En iyi bilinen 2 tanesi Ledger Nano S ve TREZOR’dur.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz