Binance Swap Farming Nedir, Nasıl Kullanılır?

Binance, işlem hacmi açısından dünyanın en popüler kripto para borsasıdır. Bu yazının yazıldığı sırada platform, spot piyasalarında 19.7 milyar dolarlık alım satım ve vadeli işlem piyasalarında 35.5 milyar dolarlık alım satım gerçekleştirdi. Binance’in popülaritesinin nedenlerinden biri, sunduğu çok çeşitli kripto para alım satım ürünleridir, bu da onları neredeyse her tür kripto para tüccarı veya yatırımcısına hitap edebilmelerini sağlar.

Bu yazıda, token takasları için sezgisel bir arayüz sağlayan bir ürün olan Swap Farming’e hızlıca göz atacağız. Ayrıca, kullanıcıların işlem maliyetlerini düşürmelerine yardımcı olan BNB’de ödenen işlem ücreti indirimleri sunar. Swap Farming ürünü, Binance CEX’e DeFi benzeri bir ticaret deneyimi getiren Liquid Swap’a dayanmaktadır.

Binance Swap Farming Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Swap Farming, Uniswap ve PancakeSwap gibi en popüler merkezi olmayan borsalarda uygulanan otomatikleştirilmiş piyasa yapıcı (AMM) tasarımından ilham almıştır. Bir AMM’de, kullanıcılar kripto para birimlerini iki token içeren likidite havuzlarına yatırır. Kullanıcılar bu likiditeden faydalanabilir ve bir likidite havuzuna dahil olan iki token türü arasında token takası yapabilir ve likidite sağlayıcıları likidite sağlama karşılığında alım satım ücretinin bir kısmını kazanır.

Binance’de token takası yaparken, kripto para cüzdanlarını ve adreslerini yönetmek gibi merkezi olmayan borsaları kullanmanın daha hantal yönlerini unutabilirsiniz. Ayrıca, merkezi olmayan protokollerde ticaretin talihsiz bir yan etkisi olan akıllı sözleşme hataları ve açıklardan yararlanma konusunda endişelenmenize gerek yok.

Swap Farming yoluyla Binance’te ticaret yapmak çok güvenlidir, ancak tamamen risksiz değildir. Bir işlemin beklenenden farklı bir fiyattan gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkan fark riskinin olduğunu unutmamalısınız. Binance’deki piyasa oldukça likittir, bu nedenle çok büyük miktarlarda kripto para ticareti yapmaya çalışmadığınız sürece Swap Farming’i kullanırken önemli bir fark yaşamanız pek olası değildir. Arayüz ayrıca, işleminizin etkilenebileceği fark hakkında sizi bilgilendirecektir, bu nedenle, fark oranının çok yüksek olduğunu düşünüyorsanız, her zaman ticaret yapmayı reddedebilirsiniz.

Neden Binance Swap Farming’i kullanmalısınız?

Binance’deki Swap Farming özelliği, 180’den fazla farklı ticaret çiftini destekler, bu nedenle tam olarak aradığınız kripto varlıklarını muhtemelen bulacaksınız. Aynı zamanda bir ücret indirimi de sunar; bu, takasları gerçekleştirmek için ödediğiniz işlem ücretlerinin bir kısmını geri alacağınız anlamına gelir. Bu ücret indirimi BNB olarak ödenir.

DeFi biraz “Vahşi Batı” olsa da, Binance dünyadaki en popüler kripto para ticaret platformudur ve güvenlik konusunda güçlü bir geçmişe sahiptir. Swap Farming’i kullanarak, yerleşik bir kripto para borsasında işlem yapmanın huzurunu yaşarken popüler AMM tasarımından yararlanabilirsiniz.

Binance Vadeli işlemler Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Swap Farming’in bir başka avantajı da, standart spot ticarete göre token ticareti yapmanın daha basit bir yolu olmasıdır. Tokenlar arasında hızlı bir takas yapmak istiyorsanız ve limitli emirler gibi gelişmiş özelliklere ihtiyacınız yoksa Swap Farming en iyi yol olabilir.

Swap Farming, basitliği nedeniyle yeni başlayanlar için uygun olsa da, ürün aynı zamanda ileri düzey kullanıcılara da hitap etmektedir. Arbitraj fırsatlarına erişmek veya yüksek frekansta ticaret yapmak isteyen tüccarlar, Binance Swap Farming API aracılığıyla Swap Farming’i kullanabilir. Eğer ilgileniyorsanız, nasıl kuracağınızı buradan öğrenebilirsiniz.

Binance ayrıca sıklıkla yüksekhacimli tüccarlar için ticaret yarışmaları düzenler. Borsa yaklaşık olarak ayda bir bu tür etkinlikler düzenler, bu nedenle borsanın ne zaman özel etkinlikler düzenlediğini öğrenmek için Binance’in sosyal kanallarını takip etmeye devam edin.

Binance Swap Farming Nasıl Kullanılır?

Ürüne, gezinme çubuğunun “Ticaret” bölümüne gidip “Swap Farming” seçeneğini seçerek erişebilirsiniz.

Ardından, takas etmek istediğiniz coini seçin. Örneğimizde bu Chainlink (LINK) olacak ve Tether (USDT) ile değiştireceğiz. Arayüz size karşılığında ne kadar coin alacağınıza dair bir tahmin sağlayacaktır. Örneğimizde, 10 LINK için yaklaşık 122.4 USDT alacağız. Takas işleminin gerçekleştirileceği kesin oran, bu tahmine kıyasla biraz değişebilir, ancak kabaca aynı olacaktır.

“Özet” bölümünde, takas ile ilgili önemli bilgileri görebilirsiniz. Bu, takas etmeye çalıştığınız iki token arasındaki mevcut döviz kurunu, tahmini kaymayı ve takas ücretini içerir.

Arayüzün üst kısmındaki “gear” simgesine tıklayarak özel bir kayma toleransı ayarlayabilirsiniz. Swapın beklenen kayması, seçilen kayma toleransından daha yüksekse takas yürütülmez. Önceden tanımlanmış üç değer arasından seçim yapabilir veya özel bir yüzde belirleyebilirsiniz.

Seçtiğiniz çiftin ödüller için uygun olup olmadığını “Ödüller mevcut” simgesine bakarak hemen anlayabilirsiniz.

Binance Kripto Kredileri Nedir ?

Seçtiğimiz takas, BNB şeklinde ödenecek bir takas ücreti indirimi için uygundur. BNB’de geri ödediğimiz ücretin %45’ini alacağız, bu da işlemde fiilen yalnızca %0,11’lik bir ücret ödeyeceğimiz anlamına geliyor (nominal takas ücreti %0,2’dir). Ücret indirimi, Swap Farming’deki farklı ticaret çiftleri arasında değişir ve tipik olarak %35 ile %50 arasındadır.

Şimdiye kadar biriktirdiğiniz ödülleri “Takas Ödülleri” bölümünde görebilirsiniz. “Talep Et”e tıkladıktan sonra ödülleriniz spot cüzdanınıza aktarılacaktır.

Takaslarınızın geçmişini kontrol etmek istiyorsanız, arayüzün üst kısmındaki “saat” simgesine tıklayabilirsiniz.

Binance Swap Farming Hakkında Yorum

Swap Farming ürünüyle Binance, DeFi tarafından popüler hale getirilen token takaslarının kolaylığı ve yüksek kaliteli merkezi borsaların sunduğu sağlam likidite ve güvenlik gibi her iki dünyanın da en iyisini sunuyor. Binance’deki likidite, daha az likit DEX’ler üzerinde önemli bir etkisi olabilecek kaymanın büyük olasılıkla bir sorun teşkil etmeyeceği kadar güçlü. BNB alım satım ücreti indirimleri, kullanıcılar tarafından ödenen ücret miktarını neredeyse %50 oranında etkili bir şekilde azalttığı için kullanıcı tarafından seviliyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here