Binance Coin (BNB) SEC soruşturması altında

Bloomberg Pazartesi günü ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Binance’e karşı soruşturma açtığını bildirdi. Kripto para borsa platformlarının önde gelen şirketi, bir kez daha, tokeni BNB’nin ilk dolaşımının menkul kıymetlerle ilgili yasayı ihlal ettiğinden şüphelenen Amerikan adaletinin gözünde.

Eylül 2021’de, türev piyasalarını düzenlemekten sorumlu federal organ olan Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu, platform çalışanlarının içeriden öğrenenlerin ticareti yapıp yapmadığını ve ayrıcalıklı bilgiler yoluyla piyasaları manipüle edip etmediğini belirlemek için zaten bir soruşturma başlatmıştı.

Ayrıca Binance, Adalet Bakanlığı ve İç Gelir Servisi (IRS) tarafından yeni ortak soruşturmalara yol açan kara para aklama suçlamalarının hedefi oldu.

Geçen Şubat ayında SEC, gizli bilgileri iki Amerikan şirketi Merit Peak Ltd ve Sigma Chain ile paylaştığından şüphelendiği Binance CEO’su Changpeng Zhao’ya saldırdı. Wall Street Journal’a göre, bu piyasa yapıcılar Binance ABD platformunda sürekli olarak işlemler gerçekleştiriyor ve böylece oradaki fiyat oynaklığını sınırlandırıyor. Amerikan düzenleyici, 2019’da yakınlıklarına tanıklık edecek kurumsal belgelerin ortaya çıkmasının ardından bu iki firma ile Binance CEO’su arasındaki bağlantıların doğasını incelemek istiyor.

Binance borsasına bir darbe daha

Bu hafta SEC, ilk kripto para borsasına tekrar saldırdı. Mayıs ayı başlarında kripto biriminin yeteneklerini artıran federal kurum, sektörü incelemeye kararlı. Bu sefer 2017’deki BNB ICO’sunun yasallığını sorguluyor.

İlk token teklifi, menkul kıymetler yasasını gerçekten ihlal etmiş olabilir. İkincisine göre, Binance’in herhangi bir kamu satışından önce bu varlığı Amerikan makamlarına kaydettirmesi gerekiyordu. Bu, kripto para endüstrisinde artık klasik bir suçlama ve diğer birçok şirket de benzer soruşturma altına alındı.

Binance Coin (BNB) Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Binance henüz bu yeni davaya tepki vermedi. Öte yandan platform, Pazartesi günü Twitter’da yayınlanan bir blog yazısında, konu olduğu kara para aklama suçlamalarını yalanladı.

Ayrıca Chainalysis tarafından yürütülen bir araştırmaya atıfta bulunarak, kripto para birimi işlemlerinin sadece %0,15’inin yasadışı faaliyetlerle bağlantılı olabileceğini iddia ediyor. Ayrıca piyasadaki en gelişmiş dolandırıcılık önleme sistemlerinden birine sahip olduğunu iddia ediyor ve kendi deyimiyle “ uygunsuz bir gerçeği  ” hatırlatıyor: kara para aklamanın büyük çoğunluğu geleneksel bankacılık sistemi aracılığıyla gerçekleşiyor.

Bu yeni SEC soruşturmasının açılmasının ardından, BNB coin fiyatı 24 saatten biraz fazla bir süre içinde %11 düştü ve kilit destek seviyesi olan 280 doların altına düştü. Bununla birlikte, diğer büyük kripto para birimlerinin de aynı zaman diliminde önemli düşüşler yaşadığını belirtelim.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz