Avrupa hisseleri bankalardan ve enerjiden gelen destekle yükseldi

Avrupa hisseleri, ABD Federal Rezerv başkanının şahin yorumlarını takiben artan petrol fiyatları ve bankaların kazanımları üzerine yükselen enerji hisselerinin desteğiyle Salı günü yükseldi.

Pan-Avrupa STOXX 600, haftaya cansız bir başlangıç ​​yaptıktan sonra %0.2 yükseldi. Avrupa petrol ve gaz sektörü endeksi %0,8, bankalar ise %1,1 arttı.

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, merkez bankasının faiz oranlarını yükseltmek için “hızlı” ve muhtemelen piyasalar geçen hafta 25 baz puanlık bir faiz artışını sindirirken, yüksek enflasyonla savaşmak için muhtemelen “daha agresif” hareket etmesi gerektiğini söyledi.

Petrol fiyatları yükselirken ABD hisseleri baskı altında

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali, petrol ve endüstriyel metaller de dahil olmak üzere emtialarda arz kesintileriyle ilgili endişelerle bir ralliyi tetikledi ve bazı Avrupa Birliği üyelerinin Moskova’ya olası bir petrol ambargosu hakkında görüşmesiyle ham petrol fiyatları fırladı.

Londra’nın petrol ihracatçısı ağır FTSE 100 endeksi, üst üste ikinci günde kıtadaki emsalleri arasında %0,4 artışla kazanımlara öncülük etti.

Fin kamu kuruluşu Fortum, Fortum Oslo Varme’deki %50 hissesini 10 milyar Norveç kronu (1.14 milyar $) karşılığında satmayı kabul ederek %0.7 yükseldi.

Avrupa’nın en büyük çevrimiçi restoran yemek siparişi hizmeti Just Eat Takeaway.com, teslimatı genişletmek için McDonald’s Corp ile yaptığı ortaklıkta %1,8 kazanç elde etti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here