Avrupa buğday fiyatları Ukrayna işgalinden sonra rekor seviyeye ulaştı

Buğday fiyatı, Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesiyle Perşembe günü Avrupa ticaretinde önceki rekorunu kırdı ve dünyanın en büyük iki ana mal üreticisinin ihracatının geleceği hakkında bir soru işareti bıraktı.

Aracı kurum Plantureux & Associates’ten Edward de Saint-Denis, buğdayın ton başına 344 Euro’ya (384 dolar) yükselerek, geçen yıl kaydedilen 313,5 Euro’luk bir önceki rekorunun çok üzerinde olduğunu söyledi.

Daha sonra ton başına yaklaşık 320 Euro’ya düştü. Bu arada mısırın fiyatı ton başına 304 Euro’ya yükseldi.

Tarım ürünleri genellikle hisse senetlerinden veya petrolden çok daha az değişkendir, ancak son zamanlarda Rusya’nın yaklaşmakta olan Ukrayna işgali tarafından kışkırtılan olağanüstü artışlar ve düşüşler gördü.

Rusya’nın Ukrayna işgali Avrupa savunma hisselerini yükseltti

ABD Tarım Bakanlığı’nın (USDA) tahminlerine göre, Rusya dünyanın en büyük ihracatçısı ve Ukrayna dördüncü sırada yer alıyor.

Rusya’nın Perşembe günü Batı’dan Moskova’ya karşı geniş çaplı yaptırım tehditlerine yol açan Ukrayna’yı işgalinin tarım piyasaları üzerindeki sonuçlarını tahmin etmek hala zor.

Rusya 2014’te Kırım yarımadasını egemenliği altına aldığında, Ukrayna’nın doğusundaki Moskova yanlısı ayrılıkçıları desteklediğinde, fiyatlar düşmeden önce dört ila beş ay sonra yüzde 15-20 artmıştı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz