Atlanta Fed başkanı iki veya üç yarım puanlık artış yapabileceğini söyledi

Atlanta Fed başkanı, ABD Merkez Bankası’nın önümüzdeki iki veya üç toplantı için yarım puanlık faiz artırımlarına bağlı kalabileceğini ve ardından daha fazla artışa ihtiyaç olup olmadığına karar vermeden önce ekonominin ve enflasyonun nasıl tepki verdiğini değerlendirebileceğini söyledi.

Fed’in geçen hafta onayladığı yarım puanlık artış zaten oldukça agresif bir hamle. Raphael Bostic Pazartesi günü Bloomberg’e yaptığı açıklamada, daha büyük bir üç çeyrek puanlık zammı dışlıyor gibi göründüğünü söyledi.

“Bence bu hızda kalabilir ve piyasaların nasıl geliştiğini gerçekten görebiliriz. Birkaç kez, belki iki, belki üç kez hareket edeceğiz, ekonominin nasıl tepki verdiğini göreceğiz, enflasyonun yaklaşmaya devam edip etmeyeceğini göreceğiz. %2 hedefimiz, sonra bir ara verebilir ve işlerin nasıl gittiğini görebiliriz.”

İngiltere Merkez Bankası faizleri 2009’dan bu yana en yüksek seviyesine çıkardı

Bostic tarafından ana hatları çizilen oran politikası yolu, Fed Başkanı Jerome Powell’ın geçen hafta düzenlediği basın toplantısında, önümüzdeki birkaç Fed toplantısında yarım puanlık artışlar için destek olduğunu, ancak daha büyük artışların olmadığını söylediğinde ana hatlarıyla belirtilenle aynı doğrultuda.

Yatırımcılar ve birçok ekonomist, Fed’in onlarca yılın en yüksek seviyelerinde seyreden enflasyonu dizginlemek için daha agresif bir dizi faiz artırımına zorlanacağını düşünüyor.

Ancak Bostic, fiyat artışlarının hızına katkıda bulunan bazı tedarik zinciri ve diğer faktörlerin Fed’in lehine döneceğine dair umudunu sürdürdüğünü söyledi.

Bostic, “Umudum, kontrolümüz dışında olan pek çok şeyin, tedarik zinciri kesintileri ve benzeri şeylerin daha iyi bir yere gideceğidir” dedi. “Arz tarafında hareket görmeye başlarsak, bu, oran artışları yoluyla talebi daha az zorlamamız gerektiği anlamına gelir”.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here