Altın ve Gümüş Pazartesi günkü fiyat hareketlerine devam etti

Altın ve gümüş vadeli fiyatları, son kazançların ardından Salı günü erken ABD ticaretinde yeniden yükseldi. Jeopolitik ve Federal Rezerv belirsizliği arasında altın ve gümüş piyasalarına bazı güvenli liman talebi geliyor. Altın vadeli işlemleri en son 11.60 dolar artışla 1.808.20 dolardan ve March Comex gümüşü son olarak 0.642 dolar artışla 23.035 dolardan işlem gördü.

Raporlar, Ocak ayı sonlarında altın piyasasına 5 milyar dolarlık yeni fon yığıldığını söyledi. Güvenli liman talebi ve enflasyona bağlı riskten korunma hamleleri sarı metali destekliyor. Ayrıca, titrek kripto para piyasaları muhtemelen altın ve gümüş piyasalarına fayda sağlıyor.

Küresel Piyasalardan önemli başlıklar

Küresel borsalar çoğunlukla bir gecede yükseldi. New York günlük seansı başladığında ABD hisse senedi endeksleri daha zayıf açılışlara işaret ediyor. Çin piyasaları Yeni Yılı tatili nedeniyle tüm hafta kapalı. Pazartesi günü ABD hisse senedi endekslerindeki büyük kazanımların ardından, bu haftanın başlarında piyasada biraz daha az riskten kaçınma olabilir.

Rusya-Ukrayna sınırındaki durum gerginliğini koruyor, ancak konunun savaşa dönüşmeyeceği konusunda bazı spekülasyonlar var. Tüccarları ve yatırımcıları hâlâ endişelendiren, Federal Rezerv para politikasının zamanlaması. Fed gözlemcileri, yaklaşmakta olan ABD faiz oranı artışlarının çok hızlı olup olmayacağını ve enflasyon endişelerine aşırı tepki gösterip göstermediğini tartışıyorlar.

Gece haberlerinde Avustralya merkez bankası, para politikasındaki niceliksel gevşemeden çıktığını söyledi, ancak bunun yaklaşan faiz oranı artışları anlamına gelmediğini de sözlerine ekledi.

Önemli Dış Piyasa Verileri

Bugün önemli dış piyasalar, ham petrol fiyatlarının sabit ve varil başına 88,00 dolar civarında işlem görüyor. Tüccarlar, Çarşamba günü başlayacak bir OPEC artı toplantısını yakından izleyecek. Kartelin kolektif petrol üretim seviyesini yükseltmesi bekleniyor. ABD doları endeksi bugün yine düştü. ABD Hazine 10 yıllık tahvil faizi şu anda %1.76 seviyesinde.

Salı günü yayınlanacak ABD ekonomik verileri, haftalık zincir mağaza ve Johnson Redbook perakende satış raporlarını, ABD imalat PMI’sını, ticari imalata ilişkin ISM raporunu, inşaat harcamalarını, küresel imalat PMI’sını ve yerel otomobil endüstrisi satışlarını içeriyor.

Teknik olarak, vadeli altın boğaları ve ayıları, genel olarak kısa vadeli teknik oyun alanında. Boğaların bir sonraki yukarı yönlü fiyat hedefi, Şubat vadeli kontratlarını sağlam direncin üzerinde 1.825,00 dolarda kapatmak. Ayılar için bir sonraki kısa vadeli aşağı yönlü fiyat hedefi, vadeli işlem fiyatlarında Aralık’ın en düşüğü 1.755.40 dolar. İlk direnç 1,810,00 dolar ve ardından 1,820,00 dolar olarak görülüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz