Alibaba kârının yüzde 74 düştüğünü açıkladı

Çin e-ticaret devi Alibaba Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ekim-Aralık döneminde karının yüzde 74 düştüğünü, şirketin hükümet baskısı, satış büyümesinin yavaşlaması ve yerel rekabetin yoğunlaşması gibi sayısız zorlukla karşı karşıya kalması nedeniyle üçüncü çeyrek düşüşü olduğunu söyledi.

Hangzhou merkezli Alibaba Group, yıllık yüzde 74 düşüşle 20,43 milyar yuan (3,2 milyar dolar) net geliri açıklarken “karmaşık ve değişken bir piyasa ortamına” atıfta bulundu.

Alibaba hisseleri de düşüş yaşıyor

Alibaba’nın Hong Kong ve ABD’de kote hisseleri, Çinli düzenleyicilerin Alibaba ve diğer yerli teknoloji devlerinin rekabete aykırı uygulamalarına yönelik geniş çaplı bir baskıyı içeren şirketin sorunları nedeniyle son 12 ayda değerlerinin yarısını kaybetti.

2020’nin sonlarında başlayan inceleme, Alibaba’nın dijital ödeme iştiraki Ant Group tarafından rekor kıran bir halka arzın son dakikada geri çekilmesine neden oldu ve Alibaba 2,75 milyar dolarlık rekor bir para cezasına çarptırıldı.

Rusya hisse senetleri sert düşüş yaşadı

Diğer teknoloji devleri de para cezalarına ve çeşitli ticari kısıtlamalara maruz kaldı.

Hükümet, Ant Group’un çevrimiçi kredilendirmeye girmesinin iç ekonomide endişe verici borç seviyelerini körükleyebileceği endişeleri arasında, çevrimiçi devler tarafından kullanıcı verilerinin ve tekelci iş uygulamalarının kötüye kullanıldığı iddialarını hedef aldı.

Alibaba’nın Ekim-Aralık dönemindeki toplam geliri, geçtiğimiz yıllarda yüzde 50 veya daha fazla yüksek olan üç aylık artışların oldukça altında, yıllık yüzde 10 artarak 242,6 milyar yuan’a ulaştı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz