ABD TÜFE raporundan sonra 2 önemli çıkarım

Dün ABD Haziran ayı enflasyon raporunun açıklanmasıyla, işlem haftasının ana ekonomik olayı geride kaldı. Enflasyon ABD’de ve dünyanın geri kalanında yükselmeye devam ediyor, bu da merkez bankalarının mal ve hizmet fiyatlarındaki artışla mücadele etmek için daha fazlasını yapması gerektiği beklentilerine yol açıyor.

ABD’de enflasyon Haziran ayında yükselmeye devam etti. Kasım 1981’den beri görülmeyen seviyeler olan %9.1’e ulaştı.

Ayrıca, enerji ve gıda fiyatlarını hariç tutan çekirdek enflasyon da yükselmeye devam ediyor. Hal böyle olunca da piyasanın Merkez Bankası’nın faiz oranlarını daha agresif bir şekilde artıracağına dair beklentileri çarpıcı biçimde arttı.

Enflasyon raporundan sonra, dikkate alınması gereken iki önemli çıkarım:

  • Manşet TÜFE, salgın sonrası en büyük aylık kazancını açıkladı
  • Piyasa, Fed’den 100 baz puanlık faiz artırımı için %50 şansı fiyatlıyor

Manşet TÜFE için pandemi sonrası en yüksek seviyede

Haziran ayı enflasyon raporunun vardığı sonuçlardan biri de mal ve hizmet fiyatlarının yükselmeye devam ettiği. Ayrıca, Haziran ayındaki artış, pandemi sonrası dönemdeki en büyük artış olup, daha fazlasının olacağına dair korkulara yol açmaktadır.

Manşet TÜFE Haziran’da %1.3 artarak kırk yılı aşkın bir sürenin en yüksek seviyesi oldu. Ayrıca, fiyat baskıları geniş tabanlıydı ve birçok sektör on yılların en büyük aylık artışını yaşıyordu. Örneğin, kira maliyetleri avansı 1985’ten bu yana görülen en büyük avanstır. Bu tür gelişmeler, piyasanın Fed’in Temmuz’da 75 baz puandan fazla artıracağı yönündeki bahisleri yükseltmesine yol açtı.

Fed’in Temmuz’da 100 baz puan artırma ihtimali artıyor

Piyasalar Haziran ayı enflasyon raporuna anında tepki vererek Fed’den faiz artırımı beklentilerini yeniden düzenledi. Rapordan önce, tartışma Fed’in Temmuz ayında 50 baz puan mı yoksa 75 baz puan mı artıracağı üzerine odaklanmıştı.

Ancak çekirdek TÜFE verilerindeki artış, Fed’i daha fazlasını yapması için baskı altına alıyor. Hal böyle olunca, Fed’in Temmuz ayında benzeri görülmemiş bir 100 baz puanlık faiz artırımı gerçekleştirmesi için %50 şans var.

Bir merkez bankası bunu zaten yaptı; Kanada. Dün oranları 75 baz puan artırması bekleniyordu, ancak 100 baz puan artırmaya karar verdi.

Özetle, Fed, faiz oranlarını artırmada şimdiye kadar fiyatlandırılan piyasalardan daha agresif olabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz