ABD imalat endeksi 18 ayın en düşük seviyesinde

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki imalat endüstrisinin önemli bir göstergesi, enerji fiyatlarındaki ani artış ve arz zorlukları fabrikaları engellediği için Mart ayında Eylül 2020’den bu yana görülmeyen bir seviyeye düştü.

Tedarik Yönetimi Enstitüsü, imalat endeksinin Mart ayında yüzde 57,1’e düştüğünü, analistlerin beklediğinden çok daha büyük bir düşüş olduğunu, ancak yine de büyümeyi gösteren yüzde 50 eşiğinin üzerinde olduğunu söyledi.

Yeni siparişlerde yaklaşık sekiz puanlık bir daralma ile yüzde 53,8’e, üretim dört yüzde puanı düşüşle yüzde 54,5’e ve fiyatlar da 11,6 puanlık bir artışla yüzde 87,1’e ulaştı.

ABD hisse senedi endeksleri yükseldi

Timothy Fiore, “ABD imalat sektörü talebe dayalı, tedarik zinciri kısıtlı bir ortamda kalmaya devam ediyor” dedi.

Firmaların gelecek talep konusunda iyimser olmalarına ve geçen ay çalışan devirlerini azaltmayı başarmasına rağmen, Fiore, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin enerji fiyatlarının yükselmesine neden olmasının ardından maliyetleri düşürmek için hızla hareket ettiklerini söyledi.

“Tedarikçiler, müşterileriyle görüşmeden önce fiyat artışlarının tüm etkilerini deneyimlemeyi beklemiyorlar” dedi.

Enerji fiyatlarındaki artış, ABD ekonomisi pandemiden kurtulurken işgücü ve bileşen sıkıntısı, nakliye gecikmeleri ve yüksek enflasyonla mücadele eden üreticilerin karşılaştığı son arz sıkıntısıydı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here