ABD enflasyonu 40 yılın zirvesine çıktı

ABD enflasyon oranı bugün açıklandı. Aralık ayı, enflasyonun yüzde 5’i geçtiği, Biden yönetimine ve Federal Rezerv’e bir balta daha indirdiği peş peşe oluşum gösteren yedinci ay oldu.

ABD’de mal ve hizmet tutarları, uzun zamandır rastlanmamış seviyelerde yükselmeye devam ediyor ve Aralık ayında geçtiğimiz senenin aynı zaman dilimine kıyasla yüzde 7 oranında yükselerek enflasyonun yüzde 5’in üstünde konumlandığı peş peşe yedinci ay konumuna erişti.

Bu gelinen nokta, yakın vakte kadar artan tutarları pandeminin yol açtığı tedarik zinciri problemlerinin bir yan getirisi olarak yani kalıcı değil, geçici bir süre oluşumu olarak betimleyen getirdiği “geçici” olarak nitelendiren Biden denetim kontrolüne ve Federal Rezerv’e bir darbeyi örnekliyor.

Bugün, işgücü bölümü, tüketicilerin başka varyasyonlu hizmetler karşılığı için ne tutar ödediğini hesaplayan Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yıllık: yüzde 7.0 ile beklentiler ile aynı seviyede açıklandı. Ancak aylık bazda yüzde 0.4 beklenti olmasına rağmen açıklanan rakam 0.5 oldu.

Kasım ayına kıyasla sırası ile yüzde 0,4 ve yüzde 3,5 yükselişle ev ve ikinci el otomobil ve kamyon meblağ artımları enflasyona en çok besleme yapan nedenlerden biri haline geldi. Gıda fiyatları da yükseliş trendine eşlik etti, fakat fiyatlardaki yüzde 0,5’lik yükselme oranı geçtiğimiz aylarda oluşan artışlar kadar ivmeli bir durumda değildi.

Pandeminin sebep olduğu global çaptaki tedarik zincirindeki dengesizlikler hala kıtlığa zemin hazırlıyor; arabalardan et ve mobilyaya kadar bütün göstergelerin fiyatlarını fahiş oranda yükselmekte. Kasım ayında ABD’de kullanım görmüş bir aracın ortalama tutarı 29,011 dolar idi; yalnızca 12 ay evveline göre yüzde 39 daha fazla artan fiyat tutarı pozisyonunda konumlanıyor.

Federal Rezerv bu andan itibaren enflasyonun artış trendini sonlandırmak için faiz oranlarını yükseltmeye hazırlanıyor ve 2022’de, belki de Mart ayından faaliyet göstermek üzere üç kez faiz yükseliş kararı alabileceğini ifade etti. Fed, enflasyonu “geçici” olarak sıfatlandırmayı bıraktı ve Salı günü Fed Başkanı Jerome Powell, Kongre’ye merkez bankasının acil durum pandemi tedbirlerinden uzaklaşma sürecinin artık baş ucumuzda olduğunu açıkladı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here