ABD’de İstihdam Artışı Tahmin Edilenin Çok Daha Altında Kaldı

ABD’li iş sahipleri Kasım ayını ölçüt almak üzere yalnızca 210.000 işçi daha bünyesine kattı ve finans uzmanlarının daha hızlı büyüme beklentilerini boşa çıkardı.

Analistler, ABD tarım dışı maaş skalalarını 550.000 miktarı kadar yükselmesini bekliyordu. Fakat, işsizlik oranı sansasyonel bir düşüşle %4.2’ye kadar geriledi ve daha fazla Amerikan vatandaşı iş hanesine geri döndü.

Karmaşık iş bilgileri, finansal anlamda toparlanmaya birinci elden etki edecek olan Omicron varyantının, Kasım ayları sonuna doğru ortaya çıkışını göstermiyor.

Başkan Joe Biden, başlıkları süsleyen hayal kırıklığına neden olan rakama rağmen istihdamdaki oluşumu “çok güçlü” olarak değerlendirdi. “Bugünün işsizlik oranındaki tarihlere geçecek düşüş, işçiler için sarsıcı güzellikler barındırıyor ” dedi. Bu oran Ekim ayında ise %4,6’dan düştü.

Fiyatlar da aydan aya arttı ve birçok iş sahibi düşük maaşlı çalışmayı kabul eden işçileri kendilerine almak için çalışma şartlarında gereğinden fazla inovatif öneriler sunuyor.

Grant Thornton baş ekonomisti Diane Swonk, “Gidişat doğru yönde” dedi. “Genel işgücü pazarı, maaş göstergelerindeki azlığa karşın beklediğimizden çok daha seri gelişim gösteriyor.”

Sarsıcı bir biçimde baş aşağı durumda olan işsizlik ile tahmin edilenden daha yavaş iş büyümesi arasındaki görünen tutarsızlığın, biri haneleri içine alan ve diğeri iş sahibi verilerine hakim olan iki farklı anket vasıtasıyla her birinin hesaplama şeklinde barındığını söyledi.

Omicron Varyantı Etkisi

ABD ekonomisinin hali, koronavirüsün Omicron varyantının ortaya çıkışı ile karmaşık duruma gelecek.

GAM Investments yatırım direktörü Charles Hepworth, “ABD’de daha tam olarak konaklanmamış olan yeni koronavirüs Omicron varyantı, iş koruma hızıyla alakalı olarak hala gerçek anlatılmayan değişkendir” dedi.

Tahmin edilenden daha düşük olan istihdam bilgileriyle yan yana geldiğinde, Omicron’un Federal Rezervlerin faiz oranlarını yükselteceği yeri geciktirmesinin olası olduğunu da belirtti.

“Bugün yaşadığımız bu düşük okuma, gelecek senenin ilk aylarında yapılacak olan ilk artışın görünümünü belki biraz daha ileriye erteliyor” dedi.

Dikkat çekilecek başka bir durum ise toptan alım, eğlence ve misafirperverlik, tahmin edilen standartlarda işe kabullerde bir artış yaşamadı.

ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu, mevsimsel düzenlemelerden sonra perakende pazarında, bilhassa genel mal ve giyim alanında oluşum gösteren ticarethanelerde 20.000’lik bir istihdam düşüşü meydana geldiğini belirtti.

Eğlence ve konaklama piyasasındaki istihdam yalnızca 23.000 arttı ve Covid sarsıntısından evvelki duruma nazaran hemen hemen %8 daha düşük oranlarda kaldı. Fakat yukarı yönde, profesyonel ve ticari servislerin yanında nakliye ve depolama hizmetleri gibi alanlarda işe alımlarda bir artış gözlemlendiğini ifade etti.

Büro bununla kalmayıp inşaat ve imalat sektörünün yeni işler meydana getirdiğini söyledi.

TD Ameritrade’in ana piyasa stratejisti Joe Kinahan, çoğunlukla düşük işe kabul oranının ve işsizlikteki çarpıcı düşüşün “telafi edilemediğini” ve sayıların yukarı doğru ivme kazanmasını beklediğini açıkladı.

“Gerçekten mantık dışı”  olarak betimlediği piyasaların eğlence ve misafirperverliğin bu denli ufak bir oranda yükseldiğini ve toptan satışların azaldığını söyledi, “ki bu senenin bu vakti için çok enteresan” diye de ekledi.

Eylül ayında öğrenciler yüz yüze eğitime başladılar ve salgınla alakalı işsizlik destekleri sonra erdi, bu da birçok ekonomistin sonbahar devam ettiği müddetçe kuvvetli iş büyümesi beklemesine sebep oldu.

Ekim ayı veri sayılarına göre, o ay 546.000 kadar işin oluşum gösterdiğini belirtecek biçimde yeniden planlandı.

Bu gelişmelere dahil olarak, milyonlarca Amerikalı halen işe geri başlayamdı ve toplam işgücünü pandemi evveline nazaran dikkate değer oranda daha az bıraktı. Genel olarak belirtilen sebepler, çocuk bakımıyla ilgili problemler ve Covid enfeksiyonuyla ilgili korkutucu beklentilerdir.

Katılım ölçeği olarak adlandırılan çalışan veya iş arayan insan miktarındaki yükselişe karşın, Şubat 2020’ye nazaran işgücünde halen 3,9 milyon adedinde daha az insan var.

Son olarak, birçok iş sahibi ihtiyaç gördükleri işçiyi işe almakta sıkıntı çekti ve işçileri almak ve elde tutmak için tutarları yükseltti veyahut diğer avantaj içeren öneriler sundu.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz