ABD’de çekirdek enflasyon yükseliyor

Düşen benzin fiyatları, kira ve gıda maliyetlerindeki artışlarla dengelendiğinden, ABD’de aylık tüketici fiyatları Ağustos ayında beklenmedik bir şekilde yükseldi ve Federal Rezerv’in önümüzdeki Çarşamba günü başka bir yüksek faiz oranı artışı için teminat sağladı.

Ekonomistler, TÜFE’nin %0,1 düşüşünü tahmin ediyorlardı

Çalışma Bakanlığı Salı günü yaptığı açıklamada, tüketici fiyat endeksinin Temmuz ayında değişmeden geçen ay %0.1 arttığını söyledi. Ekonomistler, TÜFE’nin %0,1 düşüşünü tahmin ediyorlardı. Ağustos ayına kadar olan 12 aylık dönemde TÜFE %8.3 arttı. Bu, Temmuz’daki %8.5’lik artışın yavaşlamasıydı. Yıllık TÜFE, Kasım 1981’den bu yana en büyük kazanç olan Haziran ayında %9.1 ile zirve yaptı.

Gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda, TÜFE Temmuz ayındaki %0.3’lük artışın ardından Ağustos’ta %0.6 arttı. Sözde çekirdek TÜFE, Temmuz ayında %5,9 yükseldikten sonra Ağustos ayına kadar 12 ayda %6,3 arttı.

Genel enflasyon, küresel tedarik zincirlerindeki darboğazların gevşemesi ve harcamaların hizmetlere geri dönmesi nedeniyle bu yılın başlarında yükseldikten sonra geri çekilirken yavaşlıyor.

Fed yetkilileri, enflasyonun ABD merkez bankasının %2 hedefinin çok üzerinde kalmasıyla önümüzdeki Salı ve Çarşamba günü olağan politika toplantısı için bir araya gelecek. Fed Başkanı Jerome Powell, geçen hafta merkez bankasının enflasyonla mücadeleye “güçlü bir şekilde bağlı” olduğunu yineledi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz