2022’de ikiye Katlanmaya Hazır Kripto Paralar

Kripto para birimleri son birkaç ayda zor zamanlar geçirdi. Birçoğu %50 veya daha fazla düştü, büyük piyasa değerine sahip olanlar bile zarar gördü. Bu makalede, 2022’de ikiye katlanmaya hazır kripto para birimlerini tartışacağız.

Bu, esasen eski zirvelerine geri dönmek anlamına gelecek bir dizi kripto para. Çok iyi bildiğiniz gibi, %50 düştükten sonra bir hisse senedi veya kriptonun sadece daha önce olduğu yere geri dönebilmesi için %100 yükselmesi gerekir. Ancak bu kripto paralar daha yükseğe veya eski zirvelerine geri itecek bazı nedenleri veya katalizörleri de anlatacağız.

Lafı fazla uzatmadan, 2022’de ikiye katlayabilecek kripto paralar:

  • Bitcoin (BTC)
  • Ethereum (ETH)
  • Solana (SOL)
  • Cardano (ADA)
  • Polkadot (DOT)
  • Avalanche (AVAX)
  • Polygon (MATIC)

Bitcoin (BTC)

Bitcoin, 10 Kasım itibarıyla 68.622 dolarlık zirve fiyatından  42.000 dolara kadar düştü. Bu, sadece iki aylık kısa sürede %37.65’lik bir düşüş. Bu, Nisan ayındaki 63.109 dolarlık eski zirvesinden sonra. Ayrıca, Bitcoin’in 8 Ocak’ta 40,855 dolardan ulaştığı dip noktasından bu yana, %40,5 düştü.

Başka bir deyişle, Bitcoin eski zirvesine geri dönerse, %60’ın üzerinde olacaktır. Ayrıca, bu olursa, fiyatın muhtemelen daha da yükseleceğinden şüpheleniyorum. Örneğin, geçen yıl Bitcoin yıl boyunca iki zirve olayı yaşadı. İkincisi, birincisinden yaklaşık %10 daha yüksekti.

Bu, 2022’de gerçekleşirse, en az iki zirve daha görmeyi bekleyin. Bu, Bitcoin’i şimdiki fiyatından kolayca %70 ila %90 daha yükseğe çıkarabilir. Bu aynı zamanda kriptoyu dip noktasından daha yükseğe çıkaracaktır.

Ethereum (ETH)

11 Ocak’ta 3.234 dolar olan Ethereum, 10 Kasım’daki 4.844 dolarlık önceki zirvesinden şimdi üçte bir düştü. Bu, 2021’de 10 Mayıs’ta 4.168 dolardan başka bir zirveye ulaştıktan sonra. Bu, ikinci zirve 2021’deki ilk zirvenin %16’nın üzerinde olduğu için Bitcoin’de olanların neredeyse bir kopyası.

Sonuç olarak, 2021’de olduğu gibi 2022’de de en az iki zirve olacağından şüpheleniyorum. Yani Ethereum önceki zirvesine yükselirse bu %50’lik bir kazanç olur. Bu iki zirvenin öncekilerden daha yüksek olacağını varsayarsak, ETH coin fiyatı %70 ila %80 üzerine çıkarabilir.

Ek olarak, Ethereum, son zamanlarda, 2022 boyunca işlemler için nihayet bir hisse kanıtı doğrulama sistemine geçebilir. Ayrıca işlem maliyetlerini düşürmenin ve işlem sürelerini hızlandırmanın bir yolunu bulabilir. Bu olaylar olursa, ETH yükselişini bekleyin. Ethereum’un uzun vadede yüksek ücretlerine ve uzun işlem sürelerine bir çözüm bulması gerektiğine şüphe yok.

SOLANA (SOL) Eski Zirve Fiyatını Geçer mi ?

Solana 2021’de oldukça iyi bir yıl geçirdi. 2021’e 1.8421 dolardan başladıktan sonra SOL yılı 172.79 dolardan kapattı. Ancak, 2021’in sonundan bu yana, 11 Ocak 2022 itibariyle 140,16 dolara kadar geriledi.

Ayrıca, 6 Kasım’da 258.93 dolarda zirve yaptıktan sonra, SOL oldukça şiddetli bir düşüş yaşadı. O zamandan beri %45.9 düşüşle 140.16 dolara düştü.

Solana’nın bu depresif fiyat seviyesinde kalacağını sanmıyorum. 2022’de eski zirvesine yükselirse, bu %84,7’lik bir kazanç anlamına gelir. Ayrıca bu olursa, SOL coin fiyatı yeni bir zirve yapabilir. Bu, bugünün fiyatından kolayca %100’ün üzerine çıkabilir.

Bunun Solana’da olabileceğini düşünmemin bir nedeni, geliştiriciler arasında artan popülaritesi. Örneğin, Decrypt yakın zamanda Solana’nın geliştiriciler arasında daha popüler olduğunu ve tarihinin benzer noktalarında Ethereum’dan daha aktif bir gelişime sahip olduğunu gösteren bir rapor yayınladı.

Buradaki teori, bir kripto, geliştiriciler arasında ne kadar popülerse, sonunda fiyatın o kadar yüksek olacağıdır. Ucuz olduğunda kriptoyu satın alma ve kripto para birimi için kullanım örnekleri geliştirme eğilimindedirler, bu da onu daha popüler hale getirir.

Cardano (ADA) Fiyatı Toparlayabilecek mi ?

Cardano, 1 Eylül’de 2.9634 dolarda zirveye ulaştığından beri uzun bir düşüş yaşıyor. 20 Aralık’ta 1.2084 dolarda dip noktasına ulaştı ve önceki zirvesinden %59,1 geriledi. Ancak, o zamandan beri, ADA 11 Ocak itibariyle (hafifçe) 1.21 dolara doğru sürüklendi.

Diğer bir deyişle, tıpkı diğer yüksek piyasa değeri olan kripto paralar gibi, Cardano da Kasım ayının başlarında yakın zamanda bir zirve yaşadı ve o zamandan beri oldukça düşüş yaşadı. Şimdi bir dip noktası oluşturuyor gibi görünüyor ve sonunda tersine dönebilir. Bu, kripto ile ilgili satışların çoğunun sona ermesine bağlı.

Ve tıpkı tartıştığımız diğer birçok kripto para gibi, Cardano’nun 2021’de iki zirve dönemi vardı. Birincisi, 15 Mayıs’ta 2.3091 dolara ulaştığı Nisan ayındaydı. Böylece, Eylül’deki 2.9634 dolarlık ikinci zirvesi, önceki zirveden %28 daha yüksekti.

Şu anda, Cardano’nun Eylül ayındaki eski zirvesine yükseldiğini varsayarsak, kripto %145 yükselmiş olacak. Sadece Mayıs ayındaki bir önceki zirveye (2.3091 dolar) yükselse bile, potansiyel artış %90.8 veya iki katına yakın.

Dolayısıyla, Cardano’nun yükselmeye başladıklarında diğer büyük kriptolarla yüksek derecede bir korelasyon göstermeye devam ettiğini varsayarsak, ADA’nın da bunu yapması olasıdır. Bu yüzden 2022’de iki katına çıkma şansının yüksek olduğunu düşünüyorum.

Polkadot (DOT) Fiyatı 2x Yapar mı ?

Diğer birçok kripto para gibi, Polkadot da Mayıs 2021 ortasında 53,55 dolardan daha erken bir zirve yaptıktan sonra 4 Kasım’da 55 dolardan zirveye ulaştı. Yani bugünün fiyatı 27.20 dolar ile kripto, önceki zirvesinden %50 düştü.

Bu, DOT’un eski zirvesine ulaşması durumunda iki katına çıkabileceği anlamına geliyor. Ancak, diğer kriptolarda da belirttiğim gibi, DOT’un tipik olarak olduğu gibi 2022’de daha yüksek bir zirveye ulaşacağından şüpheleniyorum.

Bunun bir nedeni, geliştiricilerin Polkadot’a çok düşkün olmasıdır. Polkadot, daha önce bahsedilen Solana gibi, geliştirme tarihinde de bu noktada Ethereum’dan daha aktif geliştiricilere sahip.

Bu gerçeğin DOT coin fiyatı için bir katalizör görevi göreceğine inanıyorum. Belirli bir kripto platformunda uygulama geliştirmek için ne kadar çok geliştirici çalışırsa, kriptonun önemli ölçüde yükselme olasılığı o kadar yüksek olur.

Avalanche (AVAX) Yükselişini Sürdürmek istiyor

22 Kasım’da AVAX 143.78 dolardan zirveye ulaştı, ancak aynı zamanda 20 Aralık’ta 123.33 dolardan kısa vadeli bir zirveye de sahipti. Bu, ilkbaharda daha önce yüksek kripto zirveleri olan diğer kriptolardan biraz farklıdır.

Bugünün fiyatı olan 93,70 dolarda, Avalanche 22 Kasım’daki 143,78$’lık en yüksek fiyatından %34,8 düştü. Bu, diğer birçok kriptodan çok daha az bir düşüş ve AVAX’ın esnekliğini gösteriyor.

Kriptonun son zamanlardaki yükselişinin bir nedeni, Circle’ın USDC stabilcoin’inin Avalanche platformunda mevcut olacağını açıklamasıdır. İnsanlar kripto para birimlerine yatırım yapmaya başlamak için sabit para kullanmayı sever. Bu aynı zamanda Avalanche ve kripto parası için likidite sağlamaya da yardımcı olur.

Artan popülaritesinin ikinci bir nedeni, Avalanche platformunun yakın zamanda akıllı sözleşmeler düzenlemeye izin verecek şekilde güncellenmesiydi. Bu, onu Ethereum ile doğrudan rekabete sokar ve ayrıca geliştiriciler ile çekiciliğini arttırır. Bu aynı zamanda AVAX fiyatının yükselmesine de yardımcı oluyor.

Polygon (MATIC)

Polygon, 26 Aralık’ta 2.8988 dolardan zirveye ulaştı. Diğer kriptoların aksine, 2021’in sonunda yükseliyor. Bu, 2022’de başarılı olmaya devam edebilmesi için iyi bir şans olduğunu düşünmemin önemli nedenlerinden biri.

Polygon, NFT’ler ve diğer dijital koleksiyonlar için geliştiricilerin favorisi haline geldi. Polygon, başlangıçta daha hızlı işlem süreleri ve daha düşük ücretlerle bir Ethereum katili olarak tasarlandı.

Bununla birlikte, büyük şirketler hala NFT gösterileri ve pazar yerleri için tercih ettikleri platform olarak Polygon’u seçiyorlar. Örneğin, yakın zamanda Associated Press, gazeteciliği desteklemek için Polygon’da kendi NFT pazarını açacağını söyledi.

Ayrıca, Polygon, yeteneklerini geliştirmek için büyük miktarlarda para harcıyor. Yakın zamanda ölçeklendirme platformu, Mir protokolünün satın alındığını duyurdu. Bu, Ethereum ağından uzakta merkezi olmayan uygulamalar oluşturmak için “sıfır bilgi kanıtları” kullanmasına izin verecektir.

Polygon’un NFT geliştirici topluluğu ile kendi hızla büyüyen ağı arasındaki popülaritesi göz önüne alındığında, 2022’de MATIC coin fiyatı çok daha yükseğe çıkabilir.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here