19 Milyonuncu BTC Çıkarıldı, Sadece 2 Milyon Kaldı

Bitcoin, 19 milyonuncu BTC’nin başarıyla çıkarılmasıyla başka bir dönüm noktasına ulaştı. Bu, 21 milyonluk arz sınırına ulaşmak oldukça zaman alacak olsa da, şimdiye kadar var olacak BTC’nin %90’ından fazlasının zaten çıkarıldığı anlamına geliyor. Bunun nedeni, Bitcoin yarılanması olarak bilinen olayda, çıkarılan yeni BTC oranının yaklaşık 4 yılda yarı yarıya azalmasıdır.

Yeni BTC kripto paralarının dolaşıma girme hızı madencilik endüstrisindeki koşullara bağlı olarak dalgalanırken, Bitcoin protokolü 10 dakikalık bir blok süresi hedefliyor. Bloklar çok hızlı üretiliyorsa, sonraki zorluk ayarında zorluk yükseltilir. Tersine, bloklar çok yavaş üretiliyorsa madencilik daha kolay hale gelir.

Tüm Bitcoin’ler çıkarıldığı zaman ne olacak?

Bu kısa vadeli dalgalanmalara rağmen, Bitcoin’in arz dinamikleri daha uzun süreler boyunca oldukça öngörülebilir. Bu nedenle son Bitcoin’in 2140 yılında çıkarılacağını tahmin edebiliriz. Maden yapılamayacak BTC kalmadığında, Bitcoin madenciliği için tek teşvik, ağ kullanıcıları tarafından ödenen işlem ücretleri olacaktır. Önümüzdeki 100+ yıl boyunca ne olacağını tahmin etmek imkansız, ancak madencilerin Bitcoin ağını güvende tutması için yeterli teşviklerin olmasını sağlamak için gelecekte Bitcoin protokolünün değiştirilebileceği ihtimallerin dışında değil.

En iyi Kripto Madenciliği Hisse Senetleri

Mevcut oranda, Bitcoin blok zincirine yeni bir blok ekleyen madenci, ödül olarak 6.25 BTC alıyor. Gerçek hayat senaryolarının çoğunda bu ödül, kazanan madencinin ait olduğu Bitcoin madencilik havuzundaki katılımcılar arasında paylaştırılır. 6.25 BTC ödülü, şu anda 4 Mayıs 2024’te gerçekleşmesi tahmin edilen bir sonraki Bitcoin yarılanmasına kadar geçerli olacak. Bu noktada, Bitcoin blok ödülü %50 oranında azaltılarak 3.125 BTC’ye düşürülecek. 

Bitcoin (BTC) madenciliği için ne kadar bilgi işlem gücünün kullanıldığının bir ölçüsü olan Bitcoin ağının hash oranı, Şubat ortasında tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. Şu anda biraz daha düşük olmasına rağmen, Bitcoin hash gücü, Çin’in kripto para piyasasındaki baskısı nedeniyle Haziran 2021’de düştükten sonra istikrarlı bir şekilde yükseliş eğilimi gösteriyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here