1,4 milyon sterlinlik dolandırıcılıkta 3 NFT’ye el konuldu

UK Inland Revenue, şüpheli Katma Değer Vergisi (KDV) dolandırıcılığına ilişkin soruşturmanın bir parçası olarak üç kişiyi tutukladı ve 1,4 milyon sterlin değerinde 3 NFT’ye el koydu.

Vergi kaçakçılığı soruşturması kapsamında ele geçirilen NFT’ler

Birleşik Krallık vergi makamlarının, Majestelerinin Gelir ve Gümrük İdaresi’nin (HMRC), bir vergi kaçakçılığı soruşturmasının parçası olarak üç adet takas edilemez tokena (NFT) el koydu.

Yetkili makam ilk kez böyle bir el koyma işlemi yapıyor. Ayrıca, soruşturma daha geniş olarak 250 sahte şirketin dahil olduğu KDV’de (katma değer vergisi) dolandırıcılık iddiasıyla ilgili bir davayla ilgilidir.

Ekonomik Suç Direktör Yardımcısı Nick Sharp, “Bu örnek, Birleşik Krallık Gelir Komiserlerinden (HMRC) para gizlemek için kripto para birimini kullanabileceğini düşünen herkese bir uyarı görevi görüyor” dedi.

En Çok Görülen NFT Dolandırıcılığı

Bu soruşturmada, yetkili zanlıların izlerini gizlemek için birkaç yol kullandığını belirtiyor: ön ödemeli cep telefonları, yanlış adresler ve faturaların yanı sıra sanal özel ağlar (VPN).

Toplamda, vergi makamları 1,4 milyon Sterlin (1,8 milyon Dolar) değerinde 3 NFT ve 5,000 Euro değerinde (yaklaşık 6,700 Dolar) kripto para birimine el koydu.

Nick Sharp, “Suçluların varlıklarını nasıl gizlemeye çalıştıklarına ayak uydurmak için sürekli olarak yeni teknolojilere uyum sağlıyoruz” dedi.

NFT’ler ve kara para aklama

NFT’lerin ve daha özel olarak dijital sanatın kara para aklama riskleri oluşturabileceği doğrudur. Bu gözlem ABD Hazine Bakanlığı tarafından da paylaşılmaktadır. Ayrıca, sonuncusu yakın zamanda NFT pazarındaki yıkama ticareti faaliyetlerine karşı uyarıda bulundu.

Bununla birlikte, NFT’ler kara para aklama devrelerinden kaçmasa bile, blockchain analiz şirketi Chainalysis, NFT’ler aracılığıyla aklanan yasadışı fon miktarının nispeten düşük kaldığını bildiriyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz