Solana Ağındaki Kesinti Yüzünden Kullanıcılar Büyük Miktarlarda Para Kaybetti!

Solana blok zincir teknolojisinde meydana gelen son erişim sorunu yapıyı bir günü aşkın süredir faaliyet gösteremedi.

Kripto piyasası son zamanların en kötü zamanlarından birine şahitken, Ethereum kripto para biriminin dev rakibi olarak lanse edilen Solana, bir günü aşan zaman boyunca bir platform tıkanıklığı yaşadı ve bu tıkanıklık da blok zincir teknolojileri katılımcıları için devasa zayiatlara sebep oldu.

2022 yılının 21 Ocak tarihinde Solana geliştirici çalışanları, platformun bir tıkanıklık tespit ettiğini duyurdu. Daha sonrasında, “kalite verim azalışı” sorununa neden olan sebebi bilinmemekteydi, fakat irdelemesinden yirmi dört saat sonrasında, problemin “fazla tekrarlanan yapılar” meydana getiren botlardan sebep olduğu açıklandı.

Bilhassa, bu tıkanıklık, global çaptaki kripto para piyasasının cuma günü bir düşüş trendiyle aynı zamana denk geldi. Bu anlatımın farklılığında başka olarak, Solana platformunun sadece bu sene dahilinde ikinci kez bu tarz sorunları yaşıyor.

DeFi Katılımcılarının Zararlarını Hesaplıyor

Hali hazırda oluşum gösteren veriler, blok zincir teknolojisinin DeFi katılımcılarının platform tıkanıklığı sebebiyle büyük zararlar yaşandı.

Solana blok zincirinde geçici öge temin etme ve borç alım satımı için merkeziyetsiz bir platform olan Solend katılımcıları, borçları karşılamak ya da kendi hesaplarına likidite oluşturamadıklarını için ticaret faaliyetlerinin devre dışı kaldığını tespit ettiler.

DeFi platformu, birtakım katılımcılarının kendilerini devre dışı durumdan geri çekmeye çalışırken olası tehlikeler ile karşı kalma problemini onaylayarak, bu stilin “müzakereyi incelediğini” aktardı.

Sosyal medya mecralarından gelen birkaç negatif geri dönüşler, birtakım katılımcının bu faaliyeti pozitif bir tepki ile karşıladığını ve maddi sarfiyatlarını geri karşılamalarına destek olması için Solend geliştirici üyelerine itimatlarının tam olduğunu iletti.

Meydana Gelen Son Aksaklık Ne Manaya Geliyor ?

Birden fazla kuruluş ve uzman kripto para birimi geliştiricileri, uyumlu hale getirme potansiyeli ve daha az fiyatlar sebebi ile Solana platformunu Ethereum ağına makul bir farklı kanal olarak berrak bir biçimde açıklarken, tam zamanlı platform tıkanıklığı problemleri, birden fazla kuşku ile yaklaşan kişinin piyasaya göre ikinci en üst sıralamadaki sanal ögesini dönüştürüp dönüştürmeyeceğini kuşku ile bakmasına sebep oldu.

HarperCollins mecrasının usta kalemlerinden olan Mark Jeffery, Solana blok zincir teknolojisine dair herhangi bir potansiyelinin olmadığını ve bu oluşumun taze oluşturulmuş EOS olduğuna dair umutlarının tam olduğu paylaştı. Uzman analiste, DeFi için soyut varlık artık “ETH, BSC, Fantom, Avalanche ve Terra” dahilinde.

Solana v1.8.14 Versiyonunun Lansmanı Yapıldı

Son meydana gelen tıkanıklık problemi ile savaşmak hedefi ile Solana geliştirici çalışanları, bu tıkanıklığın en berbat etkenlerini minimuma dönüştürmeye olanak tanıyacağına umduğunu v1.8.14 isimli yeni bir versiyonu pazara sunuldu.

Geliştirici üyeler, yeni versiyonu tanımlarken, “İleride oluşacak olan bu versiyonlar, platformun durumunu verimli hale getirmeyi hedefliyor ve ileriki süreçlerde 8 ila 12 hafta dahilinde daha çok geliştirme yapılması tasarlanıyor. Bu işlevlerin geneli içinde bulunduğumuz zaman dilimi içerisinde Testnet ağında faaliyet gösteriyor ve burada çok büyük bir dikkatle simüle edilip, sınanıyor.”

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here