SEC, Fidelity Spot Bitcoin ETF Başvurusuna Onay Vermedi!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, Bitcoin ETF başvurularını reddetmekten geri durmuyor. SEC, bir spot ticaret pazarı olan Bitcoin ETF için yapılan bir başka müracaatı bir kez daha geri çevirdi.

ABD denetleyicisi 27 Ocak 2022 tarihli perşembe günü yayınlanan bir belgede, Fidelity yapısının Cboe BZX Borsası müracaatının dolandırıcılığı hangi yol ile önüne geçileceğine yönelik yeterli ispat gösteremediğini açıkladı. SEC, bir önceki reddetme için tam olarak aynı gerekçeyi emsal gösterdi.

“Komisyon, BZX’in Borsa Yasası ve Komisyonun Uygulama Kuralları kapsamındaki önerisinin Borsa Yasası Bölüm 6(b)(5)’in gereklilikleriyle ve özellikle SEC, ulusal menkul kıymetler borsasının kurallarının ‘dolandırıcılık ve manipülatif eylem ve uygulamaları önlemek için ve yatırımcıları ve kamu çıkarlarını korumak için tasarlanması gerektiğine karar vermiştir.”

Borsada faaliyet gören bir kaynak ya da ETF, esas alınan bir ögenin önemini takip eden, inceleyen arza açık bir yatırım vasıtasıdır. Amerika Birleşik Devletleri’nde henüz bir Bitcoin ETF hazır bulunmuyor çünkü SEC birini kabul etme durumu hakkında yeterli isteğe sahip değil. Denetleyici kuruluş, kripto para piyasasında olası ücret manipülasyonu durumu hakkında kaygılı olduğunu da dile getirmekte.

SEC Bitcoin ETF Başvurularını Reddetmeye Devam Ediyor

SEC, üzerinden geçtiğimiz haftadaki First Trust Advisors ve SkyBridge’den bir Bitcoin ETF müracaatını geri çevirdi. SEC, Kasım ayından bu ana dek altı adet müracaatı geri çevirdi ve haber ajanslarından edinilen bilgiler neticesinde, sonuç bekleyen dokuz tane daha müracaat bulunmakta.

Vadeli Bitcoin ETF’leri Amerika Birleşik Devletleri’nde hali hazırda işlem görüyor. Bu çeşit ETF’lerdeki paylar, sadece Bitcoin’i bir bağlantılı öge olarak değil, aynı zamanda Bitcoin’i ileriki süreçlerdeki fiyat karşılığına yatırım yapan kontratları da temsil etmektedir. Bu kontratlar türev içerikler olarak tanınır ve CFTC vasıtası ile denetlenir.

Boston menşeili bir yatırım kuruluşu olan Fidelity, 4 trilyon doların üstünde ögeyi denetliyor ve daha şu andan itibaren Kanada’da bir Bitcoin ETF faaliyetini hayata geçirdi. Şirket, 2021 yılının mart ayında Bitcoin ETF’si için SEC’e müracaatta bulunmuştu.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here