Ruble toparlandı, petrol 100 doların üzerine çıktı

Avrupa borsaları düştü ve piyasalar Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin neden olduğu büyük belirsizlikle boğuşurken, ruble Batı yaptırımlarının yol açtığı bozgundan toparlanırken Salı günü petrol varil başına 100 doların üzerine çıktı.

Rusya’da borsa işlemleri askıda kaldı ve bazı tahvil alım satım platformları artık fiyat göstermiyordu, ancak hem Avrupa’daki hem de Asya’daki büyük finans merkezlerinde bir gecede işlem düzenliydi.

Rusya dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri, Brent ham petrol vadeli işlemleri 3,04 dolar veya %3,1 artışla varil başına 101,01 dolara yükseldi. Bu, Moskova’nın geçen hafta Ukrayna’ya yönelik saldırısını başlatmasının ardından yedi yılın en yüksek seviyesi olan 105.79 doların hemen altındaydı.

Rusya’ya karşı mali ve enerji yaptırımları petrolü rekor seviyelere çıkartabilir

Analistler, Ukrayna’daki kırılgan durum ve Rusya’ya karşı mali ve enerji yaptırımları, enerji krizini canlı tutacak ve petrolü yakın vadede 100 doların çok üzerinde ve çatışma daha da tırmanırsa daha da yükseğe çıkaracak dedi.

Rusya’nın rublesi de, Batılı ülkelerin Rusya’yı böylesine birbirine bağlı bir küresel ekonomiye şimdiye kadar uygulanan en geniş kapsamlı yaptırımlarla tokatlamasından sonra %30’a varan bir düşüşle dolar başına 120 gibi rekor bir seviyeye indikten sonra istikrar kazandı.

Bu önlemler arasında Rusya’nın en iyi bankalarının SWIFT uluslararası finans ağından çıkarılması ve Moskova’nın 630 milyar dolarlık yabancı rezervlerini kullanma yeteneğini sınırlamak amacıyla merkez bankasına yaptırım uygulanması yer alıyor.

Rus merkez bankasının faiz oranlarını ikiye katlamasının yardımıyla Pazartesi günkü kayıplarının neredeyse tamamını geri alan Ruble, dolar başına 94 seviyesinde işlem görüyordu.

Rusya Merkez Bankası yeni önlemler alıyor

Rus hisse senetleri Moskova Borsası’nda askıda kaldı

Bu arada Rus hisse senetleri Moskova Borsası’nda askıda kaldı ve Rus devlet tahvili ve şirket tahvili fiyatları bazı ticaret platformlarında görünmüyordu.

Rus merkez bankası verilerine göre, yabancı yatırımcılar geçen yılın sonunda Rusya’nın dolar ve ruble cinsinden ifade edilen hükümetinin 20 milyar dolarını ellerinde tutarken, Moskova Borsası’na göre 85 milyar doların biraz üzerinde hisse senedine sahipler.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz