Ruble dolar karşısında istikrar kazandı, hisse senetleri düştü

Rus rublesi Salı günü Moskova ticaretinde dolar karşısında 83-84 aralığında istikrar kazanırken, borsa endeksleri, Rusya’nın Ukrayna’da “özel askeri operasyon” olarak adlandırdığı operasyonun devam etmesiyle birlikte dört günlük kazançların ardından geriledi.

Ruble, sermaye kontrollerinden gelen suni bir artış ve Başkan Vladimir Putin’in Rus doğal gazının Avrupalı ​​tüketicilerinin bunun için ruble olarak ödemesini talep etmesi sayesinde rekor düşük seviyelerden keskin bir şekilde toparlandıktan sonra son günlerde gücünü kaybetti.

Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya on binlerce asker göndermesinin ardından Moskova ile Kiev arasındaki müzakereler odak noktası olmaya devam ediyor.

0729 GMT’de, ruble dolar karşısında %0.3 daha güçlüydü ve 83.73’te, 23 Şubat Cuma günü 80.3325’te gördüğü en güçlü seviyesine doğru ilerliyor.

Euro karşısında Ruble, 10 Mart’ta Moskova ticaretinde ulaştığı yaklaşık 132.42 ile tüm zamanların en düşük seviyesinden uzaklaşarak %0.9 artışla 91.82’ye yükseldi.

Rusya’ya karşı yeni batı yaptırımları hakkındaki raporları görmezden geldi, ancak analistler toparlanmanın geçici olabileceği konusunda uyardı.

Rusya’da hisseler düşüyor

Dolar cinsinden RTS endeksi %1,5 düşüşle 1.035,4 puana geriledi.

Ruble bazlı MOEX Rus endeksi Pazartesi günü 2.835,46 ile 22 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra 2.757,2 puan ile %1.1 düşüşle yükseldi.

Amiral gemisi Aeroflot’un hisseleri 28 Mart’tan bu yana %70’ten fazla toplandıktan sonra %2,3 düştü. Rusya’nın en büyük borç vereni Sberbank ve 1 numaralı petrol üreticisi Rosneft’in hisseleri gün içinde %1’den fazla değer kaybetti.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here