Peercoin (PPC) Coin Nedir ?

Peercoin adlı kripto para biriminin ismi, bu alanla ilgilenen çoğu insanın duymuş olacağı popüler olan bir eşler arası yapısına dayanmaktadır. Peercoin, bir vasıtayı kullanmadan kullanıcıdan kullanıcıya (eşler arası) para aktarabileceğiniz bir gelecek vaat ediyor.

Bu kripto para, ilk olarak 2012 yılında kripto para dünyasına sunuldu. İş İspatı ve Hisse İspatı’nın karma bir protokolde oluşumu bir hale getiren ilk kripto para birimi idi. Bu karma platform, madencilik düzeyinde sert bir düşme manevrası yaparak ağın bir şekilde faaliyet göstermesine devam etmesine olanak sağladı.

Peercoin (PPC) Tarihçesi

Peercoin olarak tanınan kripto para birimi tarihler 2012 yılının Ağustos ayını gösterdiği zaman kripto para pazarına sunuldu. Peercoin’in kurucu geliştirici ekibi, bir platformu denetlemenin ve aynı anda enerji sarfiyatını düşürmenin yeni ve uyumlu bir alternatif çözümünü meydana getirdi. Peercoin, Bitcoin eklem uzvu olarak kabul görülebilir. Esas olarak Peercoin, PoW ve PoS çalışma prensiplerinin bir karma yapısını servis eden ilk kripto para birimi idi.

Peercoin ilk olarak, az sonra anlatılacak konulara aracılığıyla kullanım gören çalışma ispat yapısı ile tespit edilen problemleri yanıtlamak için tasarlanmıştır; Bitcoin, Ethereum, Monero.

En sıkıntılı görülen durum, iş ispatı/hissenin ispatı karma çalışma prensibi konsepti ile masaya yatırıldı. Bu yeni teknoloji yüzünden Peercoin, ‘%51 taarruzları’ olarak bilinen problemlerin önüne geçebilecek daha korumalı bir kripto para birimi tasarlamanın yanı sıra ademi merkeziyetçiliğin daha verimli bir şekilde kullanabileceği bir konsepte varmayı başardı. %51 taarruzu, platformun veri yapı kuvvetinin %50’yi aşan fazlasını denetim altına alan bir topluluk kümesi kripto para madenciliği işini yapan kişiler tarafından oluşturulan bir blok zincirine yapılan taarruzdur. Peercoin’e %51 saldırısı yapılmak istendiğinde, platformdaki bütün Peercoin birimlerinin %51’ine kadar kendi elinde bulunmak isteyecektir.

Peercoin’in pay kanıtı konseptini kullanmasının sebeplerinden bazıları, kripto para madenciliği faaliyetinde oluşum gösterirken madencilik envanterleri aracılığıyla kullanılan enerji sarfiyatına karşın harp içinde mücadele etmektir.

Kripto para birimi piyasaya sunulurken, onaylamak için en iyi istekleri ve talepleri aldığınızdan emin olmak için fazladan bir hash kuvvetine ihtiyacınız olmamaktadır. Peercoin para birimini piyasaya sürerken ne kadar hash kuvvetinizin olduğunun bir değeri bulunmamaktadır. Bir bloğu bütünlemenin hediyesini kazanacak olan minter herhangi bir yol ile seçim olanağı bulur.

Peercoin Çalışma Prensibi ve Genel Özellikleri

Peercoin kripto para birimi token sembol kısaltımı olarak PPC simgesini kullanmaktadır.

PPC coin kurucusu ve geliştiricisi konumunda bulunan Sunny King; platformu 12 Ağustos 2012 yılı itibari ile çalışma olanağı gösterdi. Oy kabullenim prensibi olarak bahis ispatı mekanizmasını kullanan bu platform; ortalama blok zamanı değerini ise 6000 saniye olarak gösteriyor.

Kültürel manada, madenciler blok zincirinin temel noktası idi. Bloklar meydana getirmek ve yeni oluşturulan bitcoinler biçiminde bir hediye kazanmak için ağır matematik sorunları çıkaracaklar idi. Bu kazanç, madencilerin yeni dizinler yaratmaya devam göstermeleri için bir motivasyon yoludur. Alınan hediyeler aynı anda bu problemleri gidermek veya daha iyi envantere para yatırmak için çok bütünlüklü enerji sarfiyatının oluşturduğu maliyetleri karşılamak için de kullanım gördü.

Daha iyi envanter, önce ağır matematik sorunlarını yanıtlama olanağını daha olası görmek manasına gelmekteydi. Enerji sarfiyatı probleminin yanı sıra, Peercoin bunu blok zinciri teknolojisinin ilerletebildiği için yeteri kadar performans alınamayan bir vasıta olarak anlamlandırdı.

Peercoin (PPC) Avantajları

Peercoin’in Proof of Stake yapısı, fazlaca çeşitli oluşum gösteren yeni yapıları ve blokları onaylama zamanıdır. Peercoin’de oluşum gösteren kullanıcılar, madenci olarak sıfatlandırılır. Çözülmesi ağır ölçümler yerine Peercoin, vakti altyapısal olarak çeşitli bir kısıtlı kaynak olarak kullanım görerek platformunda PoW yarışını taklit etme durumunda olur. Peercoin ağ platformu, bir ileriki bloğu yaratan kripto para birimini seçeneklendirmek için kripto para birimi yaşı adı ile anılan bir tanımlamaya dayanır.

Kripto para birimi yaşı, bir kripto para biriminin hakim olduğu kripto para biriminin adedinin, bu kripto paraların hesabında saklı kaldığı gün sayısı ile çarpım göstermesi ile ölçümlenen bir değerdir. Kripto para birimi yaşı ilerlemiş olan kripto paraların yeni bloklar oluşturma sıralamasına sahip olmalarının önüne geçmek için platformda programlanmış bir sıra koşul bulunmaktadır. Para basım yerlerinin, yeni bloklar oluşturma zamanının yarışmacı vizyona sahip olmaya hak kazanabilmeleri için ilk önce total 30 gün süresince hesaplarında kripto para saklamaları gerekir.

Yeni bir blok üretildiğinde, otomatik olarak kendiliğinden bir yapı meydana getirilir. Bu yapı, bloğu basım için kullanılan kripto para birimlerini basım haneye geri iade ederler. Yeni bloğun oluşturucusuna anlatılan bu otomatik yapı, kripto para birimlerinin yaşının tekrardan başa indirgemesine sebep olur. Basım hane daha sonra yeniden oluşum aşamasına katılım göstermeye hak kazanabilmesi için en baştan başlaması ve 30 gün daha duraklaması gerekir. Üçüncü bir şart ise bir madencinin taze bir blok oluşturma ihtimalinin 90 gün ileride pik noktasına eriştiğini ve yeni bir dizin oluşturma fırsatlarının optimum düzeylere kavuştuğunu ifade eder.

Peercoin kripto para birimindeki Proof of Stake madencileri, Bitcoin’e yakın biçimde platform aracılığıyla otomatik olarak düzenlenen blok hediyeler ile telafi edilir. PoS para oluşum işlemi sürecine katılım gösteren katılımcılar, her sene paylarından senelik total hemen hemen yüzde bir seviyede kazanç kazanır. Sahip oldukları pay üstündeki bu faiz, bloklar oluşturulduğunda ve tümü aynı zamanda olmamakla birlikte, sene süresince kendilerine tekrar geri döner.

Sadece Proof of Stake üstünde iş gören blok zincirlerinde saptanan bir problem, kripto para birimlerinin sağlam bir biçimde paylaştırılmasının çok daha problemli olmasıdır. Temiz bir PoS blok zincirini başlangıçta meydana getirirken, bütün kripto para birimleri talebinin eş zamanlı olarak oluşturulması gerekir. Bu ihtiyaç karşılanması sonucunda daha sonra çoğunlukla küçük bir topluluğa paylaştırılır.

PoW karmasının olaya dahil olduğu kısım burasıdır. PoW, daha paylaştırılmış bir platform meydana getirerek dolaylı olarak denetimli korumaya yardımcı olur, bu aynen Bitcoin’de olduğu gibi madencilik dizinleri ile sağlamlaştırılır, daha ileride kripto para birimi oluşturucusu bu madeni paraları elden çıkaracağı için yeni dizayn edilen Peercoin para birimi platform üstünden paylaştırılır bunun nedeni ise madencilik oluşumları boyunca meydana gelebilecek maliyetleri karşılamak içindir.

Token Olarak Peercoin Kullanımı

Peercoin para birimine hakim olan kullanıcılar için senelik yüzde birlik hediye kazancı, Peercoin’i kıymete bindirme planlaması için muazzam bir kripto para birimi haline getirir.

Platforma katkıda bulunmak istiyor iseniz, Peercoin, kripto para birimi bütün noktaları oluşturmanın daha katılımcı dostu türlerinden biri olan Peerbox’ı dizayn etti. Bu noktalar bütünü herhangi bir bilgisayarda iş görebilir. Raspberry Pi gibi ufak çaplı bilgisayarlarda dahi.

Peercoin, bu kripto para birimini bir tutar karşılama yolu olarak benimsemek isteyen yatırımcılar için internet sayfasında verimli bir entegrasyon sürecine sahiptir. Şu an itibari ile birden fazla kuruluş Peercoin tutarlarını karşılamayı onaylamamış gibi algılansa dahi bu Peercoin’in ağlarını daha da performansını artırmasına engel teşkil etmemekte.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here