Ontology (ONT) Coin Nedir ?

Ontology, kripto para birimleri teknik mevzusu ile alakalı çok az bilgisi olan veya herhangi bir bilgisi bulunmayan kuruluşların blok zinciri teknolojisini dünyasına entegre etmelerine olanak tanımak için dizayn edilmiş, göreceli olarak yeni bir arza açık blok zinciri teknolojisi platformudur.

Ontology platformu, katılımcıların diğer aplikasyon çeşitleri için çoğul blok zincirlerini kişiselleştirmesine ve blok zincir teknolojisinden en verimli biçimde faydalanmasına zemin hazırlar. Merkezi olmayan aplikasyonların yanında yer almak, Ontology ağını Ethereum’un direkt rakibi olarak sıfatlandırır.

Ontology ağ protokolünde iki adet token bulunur; ONT olarak anılan Ontology tokeni ve ONG olarak iş gören Ontology Gas tokeni. Ontology Gas tokeni, 2018 yılı itibari ile Ontology MainNet’in pazara sunulması ile kullanıcılara servis edildi ve platformun gelişmesine yardımcı olan kullanıcılar için bir tazminat yöntem yolu olarak iş görmekte.

Ontology (ONT) Coin Tarihçesi ve Geliştirici Ekibi

Ontology ağı, 2017 senesinde OnChain isimli bir Çinli firma aracılığı ile dizayn edildi. Platform, projeyi geliştiren uzmanlar Erik Zhang, Jun Li ve Da HongFei ile OnChain ekibi yönetiminde merkezileşti. OnChain kuruluşu, NEO blok zincirinin geliştirici yaratıcısı olarak da piyasada anılmaktadır.

Ağ, işletmelerin kendi iç yapılarında temel dönüşümler yapmadan blok zincir teknolojilerini yaratmasına olanak tanımak suretiyle kuruldu. Kurucular, blok zincir teknolojilerini sisteme benimsetme ve uyarlama zamanını kolay hale getirmek ve blok zinciri teknolojisinin kullanımını herkes için kullanılabilir hale getirmek istediler.

Bir ICO ya da bir diğer ifade ile ICO’lar, Ontology gibi yeni blok zinciri oluşumları için kaynak oluşturmalarının en bilindik yoludur. Fakat bu ağ için herhangi bir ICO düzenlenmedi. Bu yapı yerine geliştiriciler, e-posta sistem yayımlamasına abone olan kullanıcılara herhangi bir ücret talep etmeksizin (kripto dünyasında “airdrop” olarak bilinen) ONT kripto para birimlerini dağıttı.

Ontology’yi meydana getiren yapılanma aynı anda NEO blok zincirini de oluşturduğundan, ikisini birbirine ilişkili hale getirmenin mantıklı bir hamle olacağına karar verdiler. Bunu, Ontology’yi kuvvetlendirmeye ve etki alanını genişletmeye olanak tanımak için NEO grubunu kullanarak yaptılar. Bu sayede, piyasaya sunulduğu sıra itibari ile tüm NEO sahiplerine herhangi bir ücret talep etmeksizin ONT tokenleri verdiler.

Ontology iki yönlü tokenli bir ağ olduğundan, temel ögesi Ontology veya token hali olarak simgesel hale getirilmiş ONT coin. ONT, 2018 senesinin Mart ayında yetkili ağızlarca yerel piyasa ticaret oluşumlarında görücüye çıktı ve arzı 1 milyar üstüne çıkamayacak hale getirildi. 1 milyar kısıtlamasının temel sebebi tam olarak belli değil.

Bunun devamında, ONT’nin esas olarak özel istek ve talepler için oluşum gösterdiğine ve ONT, NEO’nun ortak teknoloji parçasının bir uzvu olarak birlikte faaliyet göstermesi gerektiği düşünülüyor. Ekleyecek olursak, vakıf, geliştiriciler ve yatırım amaçlı kullanıcılar için kısıtlanmış bir oluşum bulunmaktadır. Pazara sunulduğu andan itibaren fiyatı 2,5 doların az da olsa üstündeydi. Ontology’nin çok daha etkin bir NEO blok zinciri ile yapılanması sayesinde, ONT’nin önem durumu ilk pazara sunulmasından bu yana yükseliş trendi gösterdi.

Ontology Gas (ONG) Nedir ?

Ontology MainNet’in pazara sunulmasından sonra, platforma yeni bir çeşit kripto para birimi duyuruldu. Bu, Ontology blok zincirine has olan Ontology Gas tokeni idi(ONG). ONG coin, ağın yapılanmasına yardımcı olan kullanıcılar için bir hediye kazanç olarak meydana getirildi. Katılımcılar, ağın gelişimine yardımcı olarak ve yeni blok zincirlerinin dizayn edilmesi ile ONG şeklinde işlem tutarları kazanabilirler. Bu yapı, katılımcıları platform dahilinde çevrimiçi ve etkin durumda kalmaya motive eder.

Neden Ontology Coin

Ontology platformu, dahili yapıları dönüştürmeden uygulanması basit olduğu için fazlaca işlev potansiyeline sahiptir. Bu, bütün iş biçimleri ve kuruluşlar için uyumlu hale getirir. Yalnızca ekonomik yapılar için değil, bilgi yapıları için de kullanılır. En değerlisi ise, Ontology daha seri, daha korumalı ve çok daha az fiyat işlemlerine olanak tanır.

Ontology platformu, OnChain’in NEO blok zinciri aracılığı ile destek gördüğünden ötürü, başka yakın projelere göre kıymetli bir avantajı var bulunmaktadır. NEO blok zinciri iş birliği sayesinde Ontology ağı, merkezi olmayan aplikasyonları da çalışma yapısına dahil eder ve akıllı kontrat işlevsellikleri meydana getirir.

Ontology, katılımcıların üçüncü bir şahsa gereksinim göstermeden bilgi ve para yapılarını gerçekleştirmelerine olanak tanır. Bütün bu yapıları, eşsiz VBFT konsensüs prensibi ile koruma altına alınmıştır.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here