Ocean Protocol (OCEAN) Nedir ?

Kripto para birimi olarak adlandırılan Ocean Protocol, denetimi teknoloji duayenlerinden gerçek veri sunucularına veya insanlara iade etmek istiyor. Bu mantıkla birlikte, Ocean Protocol’ün bunu nasıl ve hangi başarım yollarıyla hallettiğini inceler.

İnternet kullanıcılarının bugün karşılaştığı spesifik problemlerden biri, kendine ait alanlarını ve kişisel verilerini en güvenilir yolla nasıl koruyacaklarıdır. Küçük kuruluşlardan büyük şirketlere kadar her şirketin bu verilere erişmek istediği bir zaman diliminde olunduğu aşikar. Ocean Protocol misyonu ise veri sahiplerine ve tüketicilere verilere elinden geldiğince en etik yolla erişme olanağı vermek.

Ocean Protocol (OCEAN) Çalışma Prensibi ve Özellikleri

Ethereum tabanlı bir blok zincirini kullanan bu protokol, bu platformu kullanan kullanıcıların, data sahiplerinin kullandığı verilerden para kazanmalarına neden olarak, veri sahiplerinin yalnız ödeme yaparak da verilerine ulaşma fırsatı verir.

Bu fırsatı oluşturma olanağını ise Ocean Protocol; kullanıcıların veri bütünlemelerine ulaşması için ihtiyaç duyduğu veri tokenlerini kullanarak idame eder. Anlatılan ve platform tarafından kullanılan bu tokenler ise Ocean Protocol tarafından akıllı sözleşmeler ve kütüphaneler eşliğinde değiştirilme ihtimali sunan ERC-20 tokenleridir.

Her platformun temel oluşturulma hedefleri olduğu gibi bu platformunda çarpıcı nüanslarla bezenmiş bir kitlesel hedefi vardır. Ocean Protocol temel, kritik hedefi ise veri alışverişini olabildiğince basit hale indirgemektir. Bu yolla birlikte protokol, veri kullanıcıları denetimini kaybetmeden kurumlara, işletmelere, sistem tasarımcılarına veyahut veri ulaşımına ihtiyacı olan diğer insanların tümüne de veri erişim kolaylığını sağlıyor. Bu verilere ihtiyaç duyan ve bu verileri herhangi bir alanda depolamak istemeyen kullanıcılar içinde bir bağlantı oluşturarak efektif, alternatif yollarla çözümler üretir. Bu verimli, efektif bağlantı karşılığında ise bu yönüyle platformu kullanan kullanıcılara, veri sağlayanlara OCEAN coin ödülü verirler.

Bu mantıkla hizmet gösteren platform, alışveriş düzenini kolay hale getirmek için açık kaynaklı bir veri pazarı oluşturarak Ocean Market adında yer inşa eder. Bu market pazarı ise faaliyetlerini Ethereum ağına kurulu bir şekilde gerçekleştiriyor. Bununla da yetinmeyen geliştirici ekip, bu popüler platformu diğer ağlar üzerine kurmayı ve evrenselliği yakalamak istiyor. Böylelikle daha fazla pazarda rekabeti ateşlemek isteyen ekip, amaçladığı hedef üzerine sağlam adımlarla ilerlemekten geri durmuyor.

Bu yapı üzerinde kendi teknolojisini muazzam şekilde oluşturan bir mantık geliştiren geliştirici ekip; otomatik fiyat oluşturmayı mümkün hale getiren otomatik piyasa yapıcısına (AMM) sahip olmaktadır. Her bir token için ayrı havuzu da içeren otomatik piyasa yapıcısı Ethereum uyumluluk düzeniyle birlikte kripto para cüzdanlarının veri iletim sistemleriyle, kripto para birimi değişimlerinin data alışverişi dönüşümü gibi hizmetlerinin de verilmesini sağlar.

Ocean Protocol’ün kendine oluşturduğu mistik misyon ise, kullanıcıların kullandığı verilerin kilidini açık kılmak, zenginlik ve gücü elinde tutabilir hale getirmek, etik ve legal düzene tabi içinde içinde kalmak ve her türlü oluşabilecek baskıya, zorbalığa karşı dayanıklı ve güvenilmez olmaktır. Bu amaçlar, herkese verilere ulaşabilme ve bunlardan para kazanma olanağı vererek bu platformun faydasını yayma konusundaki en üst düzey amacının, en optimum kritik noktasıdır.

Ocean Protocol (OCEAN) Kurucu ve Geliştirici Ekibi

Kripto para dünyasındaki yerini oldukça efektif bir şekilde alan Ocean Protocol, bir AI denetimcisi olan Trent McConaghy ve Bruce Pon tarafından 2017 yılında piyasaya sunuldu. Bu olaylardan önce Bruce Pon, bir blok zincir veri tabanı yazılım firması olan BigChainDB meydana getirdi. Oluşturulan proje, herhangi bir kâr amacı gütmeyen, merkezi olmayan bağımsız bir kuruluş olan Ocean Protocol Foundation tarafından merkezi yönetim esaslarına uygun işlev görmektedir.

Kurucuların da ilerisinde, AI, büyük data iş, politika ve blok zinciri gibi birbirinden farklı alanlarda uzmanlardan meydana gelen bir ekibe sahiptir. 2017 kasım ayında Marketplace Framework ve OCEAN tokeni ile varlık gösterdiğinden beri, büyümesi belli esaslara uygun olarak devam etti, 100 ülkede üç binin üstünde katkıda bulunan, IBM Watson AI XPRIZE ile ortaklık meydana getirdi.

Ocean Protocol (OCEAN) Avantaj ve Dezavantajları

Günümüz evreninde kullanılan veriyi ticarileştirmenin gerekli olup olmadığı problemi artık gerekli. Büyük teknoloji şirketlerine mahsus kılınan hemen hemen her kişisel olan verinin görülen durumu var ve artık kişisel dengenin korumanın bir çözümün bulmak protokol sahiplerine bırakılmış. Ocean protokolü, dataların ticarileştirilmesi ile gizliliğin muhafaza edilmesi hususunda bir denge meydana getirir.

Web 3.0 ekonomisi için araçlar sunması ve ilerleyen yıllarda web 3.0 coinleri için büyük ses getireceği söylenmesiyle son zamanlarda çok dikkat çeken bir proje oldu. Ocean coin fiyatı şuanda yazımızı hazırlarken 0.98 dolar seviyelerinde. Binance, Kraken, Gate.io ve Bithumb kripto para borsalarında Ocean coini bulabilirsiniz.

Piyasalar

Son Yazılar

Önceki İçerikStorj (STORJ) Coin Nedir ?
Sonraki İçerikLivepeer (LPT) Nedir ?

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz