Microsoft, Alphabet ve Apple gibi hisseler düşüşte

S&P ve Nasdaq, artan tahvil getirilerinin Microsoft, Alphabet ve Apple gibi hisse senetleri üzerinde baskı oluşturmasıyla Pazartesi günü yüzde 1’den fazla düştü ve yatırımcılar Salı günkü enflasyon verileri öncesinde gergin.

Microsoft Corp, Apple Inc ve Alphabet Inc hisseleri yüzde 1,9 ile yüzde 3,6 arasında düştü ve gösterge 10 yıllık Hazine getirisi günün erken saatlerinde üç yılın en yüksek seviyesine dokunduktan sonra yüzde 2,77’ye yükseldi.

S&P 500 teknoloji endeksi yüzde 2.2 düşerken, Philadelphia yarı iletken endeksi yüzde 1.7 düştü.

Rekor düşük faiz oranlarının desteklediği pazar lideri büyüme ve teknoloji hisseleri, Mart ayının sonundan bu yana ABD Merkez Bankası’nın yükselen enflasyonu kontrol etmek için oranları agresif bir şekilde artıracağına dair sinyaller üzerine baskı altına girdi.

Avrupa borsaları Pazartesi günü düşüşle açıldı

Salı günkü verilerin ABD tüketici fiyatlarının, Ukrayna ihtilafının enerji maliyetlerini artırmasıyla Şubat ayında yüzde 7,9’a ulaştıktan sonra, Mart ayında yıllık bazda yüzde 8,5 ile kırk yılın yeni en yüksek seviyesine sıçradığını göstermesi bekleniyor.

Elektrikli otomobil üreticisi Tesla Inc, verilerin Çin’de otomobil satışlarının Mart ayında düştüğünü göstermesinin ardından yüzde 3,6 düştü.

Yatırımcılar ayrıca Çarşamba günü ilk çeyrek kazanç sezonunu başlatan büyük ABD bankalarına odaklanacaklar. Bir önceki yıla göre üç aylık kazançlarda keskin bir düşüş göstermeleri bekleniyor.

Bankacılık ve enerji hisselerini içeren S&P 500 değer endeksi, bu yıl şimdiye kadar büyüme emsalinden daha iyi performans gösterirken, büyüme endeksi yüzde 12,8 düştü.

Twitter Inc, sosyal medya şirketinin Tesla patronu Elon Musk’ın şirketin yönetim kuruluna katılma teklifini reddettiğini söylemesinin ardından dalgalı ticarette yüzde 1.9 yükseldi ve piyasa öncesi kayıplarını tersine çevirdi.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here