Metaverse ile Hac ibadeti Yapılacak!

Tüm gezegenin merakla takip ettiği bir teknoloji olan sanal dünya metaverse için bir faaliyet de Suudi Arabistan tarafından duyuruldu. Suudi Arabistan, ileri gelen hac alanlarını metaverse teknolojisinde ziyaret etmenin olanaklı olabileceğini açıkladı.

İnsanlığın geleceği olacağı tasviri ile tanımlanan metaverse projesine gün geçmiyor ki yeni bir inovatif eylem ve ek geliştirici hamleler yapılmasın. Dünyanın birçok farklı konumunda metaverse adlı teknoloji katılım göstermiş ülkeler bulunmaktadır ve daha da ileri gidecek olursak ülkemizde bile faaliyetler başlamış durumda, Türkiye’de arazi satılmaya başlandı bile. Bu metaverse teknolojisine Türkiye’de başkent olan Ankara şehrindeki arazi satışı ile katılım gösterdi.

Metaverse trendi tüm dünyada öngörülemez bir hızla büyüyor ve bu yükselen yıldız yeni teknolojiye Suudi Arabistan’da kayıtsız kalmadı. Hem ticari hem de İslam dünyası için enteresan bir hamlede bulunarak metaverse evreninde yerini aldı. İslam dünyası için en kutsal konum olarak görülen Mekke şehrinde yer alan Kabe’nin üzerinde yer alan Hacer’ül Esved taşını, sanal alemde yani metaverse sanal evreninde görüntüleyebileceklerini ve o konumda gezerek inceleyebilecekleri bir teknoloji faaliyeti tasarladığını duyurdu.

Yaygınlaşan VR Teknolojisi Aracılığıyla Kutsal Mekanları Ziyaret Edebileceksiniz

İslam dünyasında kutsal kitap olarak görülen Kur’an-ı Kerim’in de yazıldığı dil olan Arapça dilinde “kara taş” manasına denk gelen ve Kabe’nin oluşum gösterdiği alandan tam yüz elli santimetre üstünde yer alan Hacer’ül Esved taşının, İslam’ın hızla yayıldığı bir dönemde Hz. İbrahim vasıtası ile ibadet edilecek olan ana konumun saptanması için yerleştirildiğine inanılıyor.

Kabe çevresinde ibadette bulunan Müslümanlar, her periyodik dönüşte Hacer’ül Esved yapısına yakın durumda kalarak Kabe’de ki İslam dininde yer alan dini vecibelerini yerine getiriyor.

Hatta bu teknoloji faaliyeti sebebinden bu kutsal yapının maddesel olarak orada konumlanması mecburiyeti ortadan kalkacak gibi duruyor. Hacer’ül Esved taşının bulunduğu konumda yer alan Ulu Camii Sorumlusu Abdurahman Sudeys tarafından bir önceki ay hizmete giren eğitim kurumu ile, ülkedeki bu işlerden sorumlu resmi bakanlık kuruluşu ile iş birliği yönelimiyle hazırlanan bir proje olduğu gelen bilgiler arasında.

Diğer taraftan Ulu Camii Sorumlusu; kutsal şehirlerde bulunan ibadethanelerde çok sayıda kutsal eserlerin ve tarihin yer aldığına ve bu kutsal, önemli değerlerin bütün insanlığa erişebilmesi için sanal ortamda faaliyet göstermesinin değerinin altını çiziyor.

Ancak bu teknolojinin yapımına başlayacağı haberini duyurmasına rağmen bu yeni teknolojik faaliyete ne zaman, hangi biçimde nasıl ulaşım gösterebileceğine yönelik bir veri açıklanmadı.

Suudi Arabistan kaynaklı resmi sosyal medya mecralarından paylaşılan gönderiye göre amaçlanan sanal evren faaliyeti, İslam dinini benimseyenlerin Kabe ibadeti yapmadan evvel sanal ortamda Hacer’ül Esved kutsal taşını ziyaret edip, bu yeni teknoloji ile birlikte tecrübe etmelerine olanak tanıyor. VR teknoloji sayesinde Müslümanların hep beraber istedikleri konumdan, kutsal Kabe alanlarına erişebileceği bir sanal evren için, Müslümanların sadece görme, duyma dışında diğer tüm yetilerini de kullanıp, tecrübe edebileceği manasına denk gelmekte.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here