Kripto Paralarda FUD ve FOMO Nedir?

Başarılı bir yatırımcı olmak için sahip olmanız gereken iki psikolojik beceri vardır: yanlış bilgilerden kaçınmak ve duyguları kontrol etmek. Bu iki beceri önemlidir, çünkü kripto yatırımında çok fazla FUD ve FOMO davranışı göreceksiniz.

Peki FUD ve FOMO nedir? Tüm detayları ile anlamaya çalışalım.

FUD nedir?

FUD, yanlış bilgi yayarak dijital varlıkların değerini gözden düşürmeyi amaçlayan bir strateji olan Korku, Belirsizlik ve Şüphe anlamına gelir. Kripto para haberleri anlık olarak piyasada sert fiyat hareketleri yaptırabilmektedir.

FUD yayan birinin amacı, kitlelere korku aşılamaktır. Bundan, FUD/olumsuz haberlerin yayıcısı daha düşük fiyattan yararlanabilir.

Bir varlığın fiyatı düşerse FUD yayıcının kâr etmesinin iki yolu vardır:

  • FUD/negatif haber yayıcı, bir varlık ödünç aldığı ve piyasada sattığı kısa bir pozisyona girdi. Varlık fiyatı düşerse, krediyi karşılamak için düşük bir fiyattan geri alabilir.
  • FUD yayıcılar, bir varlığın iyi bir potansiyele sahip olduğunu bilir, ancak mevcut piyasa fiyatı zaten yüksek. Olumsuz haberler yayarak ve fiyatı düşürerek bu varlığı daha ucuza satın alabilir.

FUD’dan kaçınmak için ne yapabilirsiniz?

FUD’dan kaçınmak için kripto fiyatı düştüğünde çeşitli kaynaklardan haber ve referansları okuyabilirsiniz. Güvenilir kaynakları okuyarak daha derin bir bilgiye ve daha yeterli bir fiyat analizine sahip olursunuz. Bilgi hazırlığı ile, fiyat çok düşük olduğunda panik yapmanıza ve kriptonuzu satmanıza yardımcı olacaktır.

Kripto para piyasasında bir önemli bilmeniz gereken terim Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir? Öğrenmek için makaleye göz atabilirsiniz.

FOMO nedir?

FOMO, Kaybetme Korkusu anlamına gelir. Aslında, bu terim günlük hayatta da karşınıza çıkabilir. Ancak kripto para biriminde FOMO, kripto para fiyatları arttığında kar fırsatlarını kaybetme korkusuyla yatırımcıların varlık satın almasına neden olan bir duygudur.

FOMO’dan kaçınmak için ne yapabilirsiniz?

Her seferinde dijital varlık satın alma riskini analiz ederek ve hesaplayarak FOMO’dan kaçınabilirsiniz, böylece varlıkları çok yüksek fiyatlarla satın almaktan kaçınırsınız. Örneğin, bir varlığın parlak bir geleceği olduğuna inanıyorsanız ancak fiyatı çok yüksekse, varlığı pahalı bir noktadan satın almak için tüm paranızı bir kerede yatırmayın. Bu varlıkların fiyatının düşmesi olasıdır ve rutin bir tasarruf stratejisi daha güvenlidir.

Bu makaleden, korkuya dayalı ticaret yapamayacağımız açıktır. Yukarıdaki iki terimden, korkuya dayalı ticaretten nasıl kaçınılacağını öğrenebilirsiniz. FUD görmeye başlarsanız, fiyat analizine tekrar dikkat edin ve bunu ticaret stratejinize göre ayarlayın. Daha sonra, bir kripto paranın potansiyeli var gibi göründüğünde bir FOMO hissi varsa, o kripto paranın grafiğini tekrar inceleyin ve ticaret yapmak üzereyken duygularınızla hareket etmeyin.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz