Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir, güvenebilir miyiz?

Bu ayı piyasası döneminde, piyasanın sonraki dalgalanmalarını tahmin etmek için risk almak zor olabilir. Bitcoin söz konusu olduğunda, birçok yatırımcı son zamanlarda 30.000 dolarlık desteğin altına düşme olasılığından şüphe duyuyordu. Artık bu şüphe de bittiğine göre, tahmin etmek için alt seviye sorusu kripto yatırımlarında bir saplantıya sebep oluyor. Bir cevap arayışında olanlardan bazıları Korku ve Açgözlülük Endeksi’ne güvenmek isteyebilir. Peki güvenebilir miyiz?

Korku ve Açgözlülük Endeksi nedir?

Korku ve Açgözlülük endeksi, çok faktörlü bir analize dayalı olarak piyasanın bir varlığa yönelik duyarlılığı hakkında bilgi sağlar. Bazı siteler bunu farklı kripto para birimleri için sunuyorsa, Bitcoin’in genellikle daha iyi hesaplandığını ve daha alakalı olduğunu unutmayın.

Bu, 0’dan 100’e kadar değerlendirilir, ilki piyasada aşırı korku ve güçlü bir satış baskısını gösterir, ikincisi ise tam tersine güçlü bir kâr cazibesi tarafından teşvik edilen bir satın alma durumunu gösterir. Korku ve Açgözlülük Endeksi bu nedenle “panik satışından” “FOMO alımına” uzanıyor. Bu indeks beş parametreye göre hesaplanır.

Oynaklık

Piyasanın oynaklığı, yarattığı coşku hakkında bilgi verir. Düşüşün (gözlenen bir zirveye kıyasla bir fiyattaki düşüşün ölçümü) ve bir varlığın 30 ve 90 günlük ortalama değerlerinin karşılaştırılması temelinde hesaplanır.

Pazar hacmi

Ayrıca 30 ve 90 gün üzerinden hesaplanan büyük alım hacimleri, piyasanın özellikle açgözlü olduğunu ve yapay bir yükseliş eğilimi konusunda uyarıda bulunabileceğini gösteriyor.

Sosyal ağ analizi

İkincisi, kripto para piyasası için özellikle önemlidir. Sosyal ağlar gerçekten de yatırımcı duyarlılığı hakkında bilgi açısından zengindir.

Hakimiyet

Başta Bitcoin olmak üzere bir varlığın diğer kripto para birimleri üzerindeki piyasa kapitalizasyon payını gözlemlemek, Korku ve Açgözlülük Endeksinin hesaplanmasına da katkıda bulunur. Bitcoin’in hakimiyeti ne kadar yüksek olursa, altcoinlerde düşüş eğilimi gösterebilecek daha az hareket olur.

Trend

Son olarak, Google trendleri aracılığıyla Bitcoin ile ilgili terimler için Google aramalarının analizi, bu piyasa duyarlılığı değerlendirmesinde dikkate alınan son parametredir.

Korku ve Açgözlülük Endeksi’nin yorumlanması ve güvenilirliği

Özetle, endeks ne kadar düşükse, piyasada panik duygusunu o kadar fazla gösterirken, yüksek bir değer muhtemelen aşırı açgözlülüğü gösterir. Bununla birlikte, Korku ve Açgözlülük Endeksi, yatırımcı duyarlılığının bir anlık görüntüsü olarak görülmelidir. Bu nedenle, esas olarak bir eğilimi anlamak için kullanılmalı ve benimsenecek bir yatırım davranışını öğrenmek için daha az kullanılmalıdır.

Bu nedenle, düşük bir puan, piyasada dolaşan endişeyi gösterir. Görünen yatırımcı güven eksikliği göz önüne alındığında, içgüdüsel bir yorum bundan sapmak olabilir, ancak tam tersine, potansiyel bir fırsatın işareti olarak görülmelidir.

Kriptoda Ayı Piyasasında Nasıl Yatırım Yapılır?

Öte yandan endeks yüksek olduğunda ve genel bir kaçış gösterdiğinde, alıcı temkinli olmayı tercih edecek ve satıcı pozisyonlarını kapatmayı düşünebilir.

Bu iki tipik senaryo, Bitcoin gibi bir pazarın altında yatan dinamiklerin karmaşıklığını göstermek için yeterli değil. Bu yüzden, Korku ve Açgözlülük Endeksinin herhangi bir zamanda yatırımcı güvenine bir bakışta önemli bir genel bakış sağladığını aklımızda tutalım. Ancak, kelimenin tam anlamıyla bir okuma hata olur. Bu endeks iyi yapılandırılmış ve güvenilir ise, rasyonel satın alma davranışını yönlendirmek için yeterli olmamalıdır.

Ancak Korku ve Açgözlülük endeksi, yatırımcının piyasaların irrasyonel doğasını daha iyi anlamasını ve benimsemek istediği stratejiye bağlı olarak sonuçlar çıkarmasını sağlar.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz