FAN Token: spor dünyası için tasarlanmış coinler

Taraftarların bağlılığını teşvik etmek ve coşkularından daha iyi para kazanmak için tasarlanan fan tokenları, spor dünyasında artan bir başarı elde ediyor. Herkesin bir kazanan olduğu söylenmelidir: kulüpler yeni nakit girişlerinden yararlanır ve taraftarlar takımlarının hayatına katılır. Ancak, açık düzenlemelerin olmadığı durumlarda oluşturdukları riskler gölgelenmemelidir. Spor varlıkları ve taraftarları arasındaki ilişkiyi yeniden tanımlayabilecek bu yenilikçi aracı gelin birlikte inceleyelim.

Taraftar Tokenları kulüpleri ve taraftarları birbirine yaklaştırır

Bazıları hala blok zinciri ve kripto para birimlerinin getirdiği yeniliklerin ne için kullanılabileceğini merak ediyorsa, fan tokenları onların kullanışlılığının iyi bir kanıtıdır. Belirli türdeki sosyal tokenlarla kıyaslandığında, spor takımları ve en ateşli taraftarları arasındaki bağları güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Bu buluşu, bir düzine spor disiplininde gezegendeki en büyük takımlarla ortaklıklar kurmuş olan Socios.com şirketine borçluyuz. Aralık 2019’da Torino’lu Juventus’un tarihteki ilk taraftar tokenini çıkaran oydu.

Futbol, ​​Blockchain, Kripto Para Birimleri ve NFT’ler

Socios.com’un icat ettiği model, kuruluşundan bu yana kendini kanıtlamış ve rakipler ortaya çıkmaya başlamıştır. Mevcut altmış taraftar tokeninin toplam kapitalizasyonu, Nisan 2022’de neredeyse yarım milyar doları temsil ediyordu.

FAN Token nedir?

Bugün jenerik olarak kullanılan fan token terimini doğal olarak Socios.com şirketine borçluyuz. Ve adından da anlaşılacağı gibi, bu, hayranlar için tasarlanmış bir dijital tokendir.

Somut olarak, fan tokenlar, sahiplerine takımlarıyla ilgili ikincil kararlar için oy kullanma imkanı sunar (örneğin, ayın oyuncusunu seçmek). Ayrıca dünyanın en büyük spor kulüpleri tarafından sunulan ödüllere ve unutulmaz deneyimlere erişim sağlarlar.

Herhangi bir token gibi, fan token da diğer kripto para birimleri için değiştirilebilir. Ve Socios.com taraftar tokenlerini Ethereum blok zincirinde yayınlamayı seçtiyse, bu pazardaki yeni oyuncular şirket içi çözümleri seçti. Örneğin Binance platformu, Bitci.com’da olduğu gibi hayran tokenlerini yayınlamak için kendi blok zincirine (BNB Zinciri) güveniyor.

Şu anda futbol, ​​mevcut altmış kadar taraftar tokeninde açık ara en çok temsil edilen spordur. Ancak diğer disiplinler bu yeni mali beklenmedik durumdan yararlanmayı planladılar. Bu satırları yazarken bu, motor sporları , basketbol, ​​MMA, eSpor, tenis, buz hokeyi, Amerikan futbolu ve hatta kriket ile ilgilidir. Ancak bu listenin fan tokenlarının demokratikleşmesiyle büyüyeceği kesin.

Fan token şu anda spor ve eSpor alanlarına odaklanıyor. Ancak gelecek yıllarda müzik veya moda gibi yeni dünyaları çok iyi fethedebilirler.

Sanatçılar böylece kendi hayran tokenini yaratan futbolcu Keisuke Honda örneğini izleyebilir. Rally.io platformunda yayınlanan KSK Honda Coin, topluluğuna onunla ilgili özel içeriğe erişme fırsatı sunuyor.

FAN Token nasıl satın alınır?

Fan tokenların getirdiği avantajlardan yararlanmak için en az bir birim bulundurmak gerekir. Bu yeni araçların sunduğu tüm deneyimlere erişmek için bu yeterlidir. Ancak bazıları büyük miktarlarda biriktirmeyi tercih eder. Peki neden? Ne kadar çok token tutarlarsa, oylarının favori kulüplerinin hayatındaki kararları etkilemede o kadar fazla ağırlığı olacaktır.

Uygulamada, taraftar tokenları kripto para birimleri kullanılarak satın alınır :

  • Socios.com, platformda bulunan tüm tokenları satın alınmasına izin veren Chiliz (CHZ) coine güvenir ;
  • Binance, fan tokenlara platformunda bulunan kripto para birimleri gibi davranır. Bu nedenle alıcılar, mevcut tokenlara bağlı olarak farklı çiftlere erişebilir. Örneğin, Lazio tokeni Bitcoin (BTC) ve ya TL karşılığında satın alınabilir, aynı zamanda Tether (USDT) ve Binance USD (BUSD) stabil coinlerle de satın alınabilir.
  • Bitci.com kendi kripto para birimi olan Bitcicoin’i (BITCI) kullanır.
  • Paribu.com’da da Binance borsasında olduğu gibi TL veya Dolar cinsinden fan tokenlar alabilirsiniz.

Taraftar tokenlarının satışı her zaman iki aşamada yapılır:

  • İlk satış: İlk kez satışa sunulduklarında, fan tokenları belirli bir tarihte sabit bir fiyattan satın alınır. Socios.com ve Bitci.com’un Taraftar Token Teklifi (FTO) dediği şey budur. Binance , fan tokenlarda Launchpad sistemini tercih ediyor;
  • İkincil piyasada satış: İlk satış tamamlandığında, taraftar tokenları ikincil piyasada işlem görür. Mantıksal olarak, bu sektörde mevcut olan ana platformlar Socios.com, Binance ve Bitci.com, Paribu gibi borsalardır.

Her fan tokenin değeri arz ve talep yasası tarafından belirlenir. Gerçekten de, hepsi sınırlı miktarlarda verilir, bu da birçok hayran onları satın almak için acele ederse fiyatlarının artmasına neden olur.

2021’de Lionel Messi’nin Paris Saint-Germain’de imzalandığının açıklanmasının ardından olan buydu. PSG tokeni sadece üç gün içinde +%106 arttı. Aynı mantığı takip ederek, yalnızca bir spor kuruluşunun fan token sahipleri tarafından erişilebilen, değiştirilemez tokenlar (NFT’ler) koleksiyonunun piyasaya sürülmesinin, bunların değerini artırabileceğini hayal etmek kolaydır.

Genel olarak, bunun tersi de doğrudur. Takımın yıldızının ciddi şekilde sakatlanması, tekrarlanan düşük performans veya mali cezalar, fiyatın düşmesine neden olabilecek olaylardır.

Fan tokenların başarısı

Fan tokenlar, blok zincirine güvenerek spor tutkunlarına benzersiz bir deneyim sunar. Bir yandan, sahiplerine kulüple ilgili ikincil kararlarda oy kullanma hakkı vererek, çekirdek ekiplerinin yönetiminde yönetim haklarından yararlanmalarına izin verirler. Öte yandan, ödül kazanma imkanı sunarlar. Ve orada, spor kuruluşlarının ve fan token ihraç edenlerin hayal gücü tek sınırdır.

Bugüne kadarki en klasik ödüller, bir kulüp tarafından verilen NFT’lere öncelikli erişim vermek veya gala maçları için VIP standında koltuk sunmaktır. Ama aynı zamanda unutulmaz deneyimler de sağlayabilirler. Geçen yıl, Socios.com FC Barcelona fan tokenlardan 22 sahibine efsanevi Camp Nou sahasında bir maç oynama imkanı sunarak sansasyon yarattı.

Kulüp tarafında, taraftar tokenlarının başarısının nedeni açıktır: bu devrim niteliğindeki araç, onlara karmaşık bir ekonomik bağlamda tamamen yeni bir finansal sürprizi sunuyor. Gerçekten de, Covid-19 pandemisiyle bağlantılı kısıtlamalar, tüm spor kuruluşları için nakit akışını önemli ölçüde azalttı.

Taraftar tokenları, taraftarları kulübün hayatındaki belirli seçimlere dahil ederek, taraftarların bağlılığını teşvik etmeye yardımcı olur. Elbette bunlar önemli kararlar değil, ancak yayımlanmadı. Taraftarlar böylece takımlarının otobüsünün tasarımına, 3. forma seçimine, oyuncuların sahaya giriş müziğine vs. oy verebilirler.

Fan tokenlardaki riskler nelerdir?

Fan tokenları çevreleyen yasal belirsizlik

Kripto devriminden doğan çoğu faaliyet gibi, fan tokenları da ülkeye bağlı olarak az çok büyük bir düzenleyici belirsizlik içinde gelişir. Doğal olarak, bu yasal boşluk, bu kripto para birimlerinin sahipleri ve ihraççıları için var olmayan bir koruma anlamına gelir. Dolandırıcılık veya fiyatlarda ani bir düşüş olması durumunda, şimdilik kendi başlarına kalırlar.

Spor kuruluşları bazen bu alandaki bu açık mevzuat eksikliğinin kurbanı olurlar. Arsenal kulübü Aralık 2021’de İngiliz reklamcılık otoritesi Advertising Standard Authority (ASA) tarafından kilitlendi. Socios.com ile ortaklaşa yayınlanan tokeni tanıtan reklamlarında taraftar tokenlarına yatırım yapmanın riskleri konusunda yeterince ısrar etmediği için eleştirildi.

Bu ekosistemdeki çeşitli oyuncuların sorumluluğu sorunu da çözülmeyi bekliyor. Gerçekten de taraftar tokenları, spor kuruluşları ve token veren şirketler tarafından ortaklaşa verilir, bu da sahipler için bir sorun olması durumunda sorumlu kişinin kimliği hakkında sorular ortaya çıkarır. Normalde, tüm bu ayrıntılar iki kuruluşu bağlayan sözleşmede belirtilir, ancak yine de alıcılar tarafından erişilebilir olması gerekir.

Çeşitli oyuncular için minimum kayıpları sağlamak için ihraç, satın alma, satış ve işlem koşullarında toplam şeffaflık uygulanmalıdır. Bir fan token kaybolursa ne olacağını kim bilebilir?

Özellikle neden olabilecekleri manipülasyon riskleri hakkında birçok soru işareti olduğunu görmezden gelemeyiz. Bir kulübün, fiyat artışından yararlanmak için sansasyonel bir duyuru yapmadan hemen önce taraftar tokenlarının büyük bir bölümünü geri satın aldığı düşünülebilir. Yeni bir kulüple sözleşme imzalamak üzere olan bir yıldız için aynı şey geçerli.

Son olarak, düzenleyici bir çerçevenin yokluğunda, fan tokenlerinin bazı ülkelerde ani bir yasaklamaya tabi kaldığı da unutulmamalıdır.

Anlayacağınız gibi, şu anda kötüye kullanım riskleri çok yüksek.

Hala olgunlaşmamış bir pazar

Fan tokenlara yatırım yapmak, kripto para ekosistemine aşina olmayan herkes için karmaşık olmaya devam ediyor. Elbette, kullanıcı deneyimi zamanla gelişiyor, ancak henüz herkesin ulaşabileceği bir yerde değil.

Bir cüzdan açabilmeniz, kripto para birimleri satın alabilmeniz ve ardından bunları fan tokenlar ile değiştirebilmeniz gerekir. Tüm bu prosedürlere alışkın olmadığınızda, hata riski büyüktür. Ancak, bu sektördeki oyuncuların, sahiplerini eğitmek ve taraftar tokenlarının değişimini kolaylaştırmak için büyük çaba sarf ettiğini not ediyoruz.

Taraftar token pazarının olgunlaşmamışlığı, IQONIQ’nun başarısızlığı ile de gösterilmektedir. Socios.com ile rekabet etmeyi hedefleyen bu şirket, Olympique de Marseille, AS Monaco, Real Sociedad veya Crystal Palace gibi ünlü futbol takımlarıyla yaptığı ticari anlaşmaların ardından Ocak 2022’de zorunlu tasfiyeye girdi.

Sonunda kulüpler, ortaklıklarının bir parçası olarak IQONIQ tarafından vaat edilen meblağların tamamını alamadılar ve IQQ tokenlarının sahipleri, şirketin gerilemeleri nedeniyle değerinin düştüğünü gördü. Şirketin CEO’su Kazım Attila, Telegram’a önümüzdeki aylarda daha da güçlü bir şekilde geri dönmeyi planladığını garanti ediyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here