Euro bölgesi tahvil getirileri Ukrayna işgalinden sonra düştü

Euro bölgesi tahvil getirileri, Rusya’nın Ukrayna’yı topyekün işgalini başlatmasının güvenli liman varlıklarını artırmasıyla Perşembe günü keskin bir şekilde düştü.

Euro bölgesi için gösterge olan Almanya’nın 10 yıllık getirisi, erken işlemlerde sekiz baz puan düşüşle %0.131 ile üç haftanın en düşük seviyesine geriledi ve 0849 GMT itibarıyla %0.16 ile 6 baz puan düşüşle %0.16 oldu. İki ve 30 yıllık getiriler de 6 baz puan düştü.

Euro bölgesi tahvil getirileri Ukrayna krizine odaklandı

İtalyan tahvilleri düşük performans gösterdi. Alman tahvilleri üzerinde yakından izlenen risk primi, kısa bir süreliğine 176 baz puan ile Temmuz 2020’den bu yana en yüksek seviyeye yükseldi ve son olarak 173 baz puan oldu.

Kredi piyasasında, Avrupa yüksek getirili şirket tahvillerinden oluşan bir sepete maruz kalmayı sigortalamanın maliyeti 385 baz puanın üzerinde Ekim 2020’den bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Ekonomistlerin rekor yüksek enflasyonla mücadele etmek için bu yıl tahvil alımlarını sona erdirmesini ve oranlarını artırmasını beklediği Avrupa Merkez Bankası için çatışmanın ne anlama geldiğine odaklanacak. Politika yapıcılar, geçen hafta duyurulan gayri resmi bir toplantıda Perşembe günü bir araya gelecekler.

Para piyasaları, Temmuz ayı için ilk 10 baz puanlık faiz artırımı ile birlikte Perşembe günü de yılsonunda 40 baz puanlık AMB faiz artırımlarını fiyatlamaya devam etti.

Enflasyona bağlı tahvil getirileri, bu hafta geleneksel tahvil getirilerinden daha hızlı düşerek, Ukrayna ihtilafının ardından enerji fiyatlarının artmasıyla piyasa temelli enflasyon beklentileri göstergelerini daha da yükseltti.

Perşembe günü keskin bir yükselişle %1,8773 ile beş haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz