Ethereum fiyatı neden yükseliyor, yükseliş devam edecek mi?

Ethereum (ETH), 13 Temmuz ile 19 Temmuz arasında %53 büyüme kaydetti. Bu geri dönüşü nasıl açıklamalı? Yakında ne beklenir? Gelin tüm detayları ile gelişmelere göz atalım.

Ethereum fiyatı bir haftada %53 arttı

Ethereum fiyatı bir haftada %53 arttı. Aslında, Ethereum nihayet bu Cumartesi günü 1300 dolar seviyesinin üzerinde günlük olarak kapanmayı başardı.

13 Temmuz’dan bu yana, Ethereum fiyatı yeşilde bir ralli başlattı. O sırada 1027 dolardan işlem görürken, ETH bugün, yazı yazılırken 1556 dolardan işlem görüyor.

Ethereum, aynı dönemde fiyatı %17 artan Bitcoin’i (BTC) bir kez daha geride bıraktı. Farklı borsa platformlarında, ETH Pazartesi-Salı bir gecede 1.628 dolar ile aylık tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Ethereum 2.0: Yeni bir önemli dönüm noktası olacak

Ethereum blok zinciri, İş Kanıtı (PoW) tipi bir fikir birliğinden bir Hisse Kanıtı protokolüne geçiş yapmaya hazırlanıyor. Merakla beklenen bu güncelleme, ağın daha hızlı, daha çevreci, daha ölçeklenebilir olmasını sağlayacak ve sınırlı gaz ücretleri sunacak.

Birleştirmeden önce, ana Ethereum blok zincirinin Beacon Chain ile PoS’ta birleşmesi gerçekleşti, çeşitli test ağları başarıyla çalıştırıldı. En sonuncusu, Sepolia ağındaki Beacon Chain’in bir versiyonunu test ederek bir hard fork’u test etmekti.

Geçen Perşembe, Ethereum’un dokuzuncu çatalı gerçekleşti. Bu, Ethereum 2.0’a geçişte önemli bir yeni adımdır. Üzerinde çeşitli testler yapmak için bir blok zincirinin ana ağının kopyalanmasından oluşan bir işlemdir. Ancak, hard fork’tan farklı olarak, burada yalnızca küçük değişiklikler dikkate alınır.

Ethereum’un dokuzuncu çatalı, Sepolia’da uygulanan güncellemeleri daha yoğun bir ağda test etmeyi amaçlıyordu. Maksimum ekstrakte edilebilir değerin (MEV) amplifikasyon fonksiyonu bu vesileyle incelendi.

Bu işlem, Ethereum geliştiricilerinin, oluşturulan standart ödüller ve gaz ücretlerine ek olarak, bir bloğun üretilmesinin ardından çıkarılabilecek maksimum değeri analiz etmelerini sağladı. Şu anda MEV, Ethereum madencileri tarafından çıkarılırken, gelecekte doğrulayıcılar tarafından üretilecektir.

Ethereum Merge güncellemesi beklenenden daha erken gerçekleşebilir

Son olarak, The Merge 2022 kışında duyurulurken, bir Ethereum geliştiricisi Twitter’da 19 Eylül tarihinin artık düşünüldüğünü açıkladı. Bu son olmasa da, bu haber Ethereum topluluğu arasında coşku yaratmayı başaramadı. Bunu takip eden dokuzuncu çatalının başarısı, Ethereum 2.0’ın üzerimizde olduğunu doğruladı.

Bundan önce, üçüncü ve son testnet birleştirmesi olan Goerli’nin 11 Ağustos’ta gerçekleşmesi planlanıyor. Ethereum 2.0’a geçiş, kripto para piyasasında önemli bir olay olacak. Bu nedenle, ETH fiyatı bu tarihi operasyon tarafından katalize edilmesini bekleyebiliriz.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz