Dolar/TL Rusya Geriliminde Yükselişe Geçti

Rusya’nın Ukrayna’nın doğusundaki gerilimi tırmandırması ve Türkiye’nin makroekonomik istikrarı için risk oluşturmasının ardından Türk lirası Salı günü ABD doları karşısında 13.7605’e gerileyerek 12 Ocak’tan bu yana en zayıf seviyesini gördü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Pazartesi günü doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgeyi bağımsız olarak tanıdı. Türkiye’nin Karadeniz’deki komşuları Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş tehdidi, Aralık ayındaki döviz krizinden sonra ülkenin zaten kötü durumdaki ekonomisine zarar verebilir.

Petrol Fiyatları da Yükselişe Geçti

Petrol, Moskova’nın doğu Ukrayna’daki iki ayrılıkçı bölgeye asker göndermesi ve fiyatları varil başına 100 dolara yaklaştıran arz endişelerini artırmasının ardından Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimin artmasıyla Salı günü 2014’ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD ve Avrupalı ​​müttefikleri, Başkan Vladimir Putin’in doğu Ukrayna’daki iki bölgeyi resmen tanımasının ardından kıtada bir güvenlik krizini tırmandırdıktan sonra Rusya’ya karşı yeni yaptırımlar duyurmaya hazırlanıyor.

Küresel gösterge olan Brent ham petrol, daha önce Eylül 2014’ten bu yana en yüksek seviye olan 99.38 dolara ulaşarak, 0900 GMT’de %3,7 artışla 98,87 dolara çıktı.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz