Bitcoin ve Kripto Piyasasında “Aşırı Korku” Hakim

Bitcoin, 15 Mart’tan bu yana ilk kez 39.000 doların altına düştüğü için, çoğu piyasa katılımcısı, ilk kripto para biriminin ve “ağabeylerini” takip eden altcoinlerin bir başka güçlü hareketini beklerken, kripto varlıklarını aktif olarak satmaya başladı.

Kripto Piyasasında “Korku ve Açgözlülük” Endeksi 

“Korku ve Açgözlülük” göstergesi şu anda 23 değerinde oturuyor ve piyasanın aşırı korku içinde olduğunu ve Bitcoin 40.000 dolara geri dönene kadar büyük olasılıkla içinde kalacağını gösteriyor.

12 Nisan’dan bu yana Korku ve Açgözlülük endeksi 30 değerinin üzerine çıkmadı, bu da piyasanın iki haftadır belirsizlik içinde kaldığını gösteriyor. Hem sosyal hem de piyasa duyarlılığında böyle bir düşüş, Bitcoin 46.000 Dolar’lık dirence daha fazla geçemeyip 20 günlük bir düşüşe başladıktan sonra gerçekleşti.

Korku ve Açgözlülük Endeksi nasıl hesaplanır?

Endeksin geliştiricisinin web sitesine göre, Fear and Greed endeksi oynaklık, piyasa momentumu, sosyal medya, hakimiyet ve trendler dahil olmak üzere altı kaynak içeriyor. Yedinci kaynak olan anketler şu anda duraklatılmıştır ve sayılmamaktadır.

Endeks, çeşitli piyasa ve sosyal verileri derleyerek, piyasanın mevcut hissini doğru bir şekilde temsil eder ve tüccarların ortalama bir tüccarın aklında gerçekte ne olabileceğini görmelerini sağlar.

En büyük ve en önemli iki veri kaynağı oynaklık ve piyasa momentumudur. Bitcoin’in oynaklığı, piyasanın çöküşü sırasında ortalama 30 ve 90 günü aştığında, tüccarların aktif olarak pozisyonlarını sattığını gösterdiğinden, endeks aşırı korkuya doğru eğilir ve bu da piyasada daha da fazla baskı ve korku yaratır.

Yazımızı hazırlarken, Bitcoin fiyatı 38.750 dolardan işlem görüyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here