AB, derecelendirme kuruluşlarının Rusya ve şirketlerini derecelendirmesini yasakladı

Avrupa Komisyonu Salı günü yaptığı açıklamada, Avrupa Birliği’nin yeni yaptırım paketinin bir parçası olarak büyük kredi derecelendirme kuruluşlarının Rus ülke borçlarını ve şirketlerini derecelendirmesini yasaklamaya karar verdiğini söyledi.

AB yetkilisi yaptığı açıklamada, “Bu yaptırımlar Kremlin üzerindeki ekonomik baskıyı daha da artıracak ve Kremlin’in Ukrayna’yı işgalini finanse etme kabiliyetini kısıtlayacak” dedi.

“Uluslararası ortaklarla, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile koordine edildiler.”

Üç ana finansal derecelendirme kuruluşu olan S&P Global, Moody’s ve Fitch, bu yasağı ihlal etmeleri durumunda Birlik’te faaliyet göstermek için gerekli lisansı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalacaklardır.

Amerikan yaptırımları tarafından hedef alınan Rus şirketlerine verilen notların bir kısmını zaten geri çektiler, ancak Salı günü açıklanan karar, onları düzinelerce başkası için de aynısını yapmaya zorlamalı.

Reuters tarafından sorulan S&P Global, Komisyonun duyurusu hakkında yorum yapmayı reddetti. Fitch, “kredi derecelendirme kuruluşları için geçerli tüm düzenlemelere” bağlı olduğunu söyledi ve Moody’s hemen yanıt vermedi.

AB tarafından kabul edilen yeni önlem paketinde yer alan diğer yaptırımlar arasında, şimdiye kadar Avrupa koruma önlemlerinden yararlanan Rus çelik ürünlerinin ithalatına yönelik bir ambargo yer alıyor ve bunun Rusya’dan yapılan ihracat için 3,3 milyar Euro’luk bir kayba yol açması bekleniyor.

Yeni tedbirler aynı zamanda AB’den Rusya’ya otomobil ve mücevher de dahil olmak üzere Avrupa lüks mallarının ihracatını yasaklıyor ve Başkan Vladimir Putin ile bağlantılı bir dizi varlıklı Rus vatandaşına yönelik yaptırımları artırıyor.

Piyasalar

Son Yazılar

Benzer Konular

Leave a reply

Please enter your comment!
Please enter your name here