SushiSwap Nedir ?

Ethereum ağı üzerine kurulmuş olan, herhangi bir merkeze sahip olmayan ve ait olduğu topluluk tarafından yönetilen bir kripto para birimi değişimi olan SushiSwap akıllı sözleşmelerden oluşturulmuş otomatik halde çalışabilen bir platform ürünü olan bir mekanizma ile çalışır. Bu tanımlamada dikkat çeken kavram ise kripto para birimi değişimidir.

SushiSwap Ethereum üzerine kurulu bir token alışveriş sistemi olduğu için bu tanımlamayı almıştır. Tipik olarak klasik borsalarda meydana gelen emir defteri usulüne göre çalışır. Burada ise inovatif bir yolla çözüm sunan SushiSwap, klasik borsalarda görülen sipariş emir defterlerini bu platformdan tamami ile kaldırarak; bu sistemin yerine ise piyasayı yöneten yatırımcıların tek bir havuzda toplandıkları bir mecra oluşturmasıdır.

SushiSwap adlı yerel kripto para birimi SUSHI bu özelliklerinin yanı sıra platforma yönetim kıstası olarak da kullanılmaktadır. Bu özellik ise bu protokolün kaderini ve geleceğini SUSHI sahiplerinin elinde olmasına neden oluyor. Kullanıcıların istek ve çözüm önerileri üzerine yönelik yaklaşımlarına ve çeşitli protokoller esas alınarak oluşturulan iyileştirme tekliflerinin belirlenmesinde, ücret yapısındaki herhangi bir değişimde proje fonu ayrılmasına olanak tanır.

SushiSwap Geliştirici Ekibi

Chef Nomi takma adını kullanan bir kişi tarafından oluşturulan bu yapı, bir süre sonra 0xMaki adlı başka bir geliştiricinin katılımıyla devam etti.

SushiSwap fiyat kontrol mekanizması olarak Sabit Ürün Piyasa Endeksleyicisi olarak bilinen bir tanımlama ile çalışır. Bu tanımlamanın tezahürü ise havuzdaki fon miktarı ve siparişlerden bağımsız olmak üzere dizayn edilmiş yapıdır. Bu tanımlamadan yola çıkarak dengeli bir havuz fonu oluşturmaya olanak tanır.

SushiSwap Hedefleri

2021 yılı da dahil olmak üzere çeşitli yeni projeler üzerinde çalışan bu geliştirici ekip bu yapıyı borsadan daha ziyade kurumsal bir yapı haline getirmeyi amaçlamaktadır. Bu hedefe bağlı olarak oluşturulması planlanan ürünler ise; Deriswap, BentoBox, Miso, Mirin ve çok zincirli iletişim anlamı gelen bir yapıyı oluşturmaktır. Bu ürünlerden kısaca bahsedecek olursak; ihtiyaçtan doğan, takaslar, ödeme şekilleri yani opsiyonları ve çeşitli vadeli işlemler için SushiSwap, Deriswap projesini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

  • BentoBox; bir çeşit banka borsa sistemi üzerine çalışmayı amaçlayan, borç verme işlemi pazarlama yapısını oluşturmayı amaçlayan bir protokol.
  • Miso; bu yapılması amaçlanan yapı SushiSwap’ta meydana gelecek yeni projelerin yol haritasını çizmek ve yönlendirmek için oluşturulan bir yapı.
  • Mirin; klasik banka borscılığından bu platforma geçecek olan kullanıcılara özel, özelleştirilebilir likidite havuzları da kapsayan yükseltmeye bağlı likidite sağlayıcısı olma yolarını sunabilecek bir yapı.

Piyasalar

Son Yazılar

Önceki İçerikCEEK VR Nedir?
Sonraki İçerikUltra (UOS) Nedir?

Benzer Konular

Leave a reply

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz